Syngenta: 2016 r. nie należał do najprostszych w branży rolniczejwww.farmer.pl - 02 lutego 2017 15:30


Marek Łuczak, prezes Syngenta Polska, przyznał, że 2016 r. nie należał do najprostszych w branży rolniczej. Odczuli to przede wszystkim rolnicy, dla których trudne warunki pogodowe, doprowadzające do wymarznięć, spadek cen płodów rolnych i opóźnienia dopłat przysporzyły wielu problemów.

- To wszystko miało swoje odzwierciedlenie w branży środków ochrony roślin. Jak ocenia prezes zarządu Syngenta Polska – Marek Łuczak był to zdecydowanie ciężki okres. Co potwierdzają również badania wg PAMS, których wyniki rynku ochrony roślin za 3 kwartały 2016 wykazały spadek 6,3 proc. A całkowita sprzedaż netto w Polsce zmniejszyła się o 2 proc. - W 2016 roku największy spadek 12 proc. odnotowano odnośnie fungicydów, zaś w przypadku herbicydów była zmniejszona o 5 proc. Kolejny rok zapowiada lepsze perspektywy i jest dla naszej firmy bardzo istotny szczególnie z dwóch powodów. Przede wszystkim związane jest z dużymi zmianami, jakie zajdą w naszym portfolio. W dużej mierze 2017 będzie rokiem konsolidacji, przygotowaniem do odnowienia portfolio w 2018 roku. To również wiele zmian odnoszący się sposobu działania w biznesie jak i na rynku głównie opartych na polepszeniu relacji z rolnikiem - dodał Marek Łuczak.

Prezes zapowiada również, że do połowy roku zostanie sfinalizowana translokacja firmy przez koncern ChemChina. W dalszym ciągu firma będzie nazywać Syngenta z siedzibą w Szwajcarii.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.