Sumi Agro współdziała przeciwko podróbkom środków ochrony roślin

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 10 grudnia 2015 10:34

Sumi Agro współdziała przeciwko podróbkom środków ochrony roślin Sumi Agro Poland od kilku lat prowadzi działania, których celem jest zwalczanie handlu podrobionymi ŚOR / fot. Sumi Agro

Sumi Agro Poland od kilku lat prowadzi działania, których celem jest zwalczanie handlu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz przeciwstawianie się nieuczciwym praktykom w branży. Od 2014 roku w wyniku współpracy ze służbami mundurowymi w Polsce w trakcie 187 zatrzymań celnych przechwycono około 1,5 tony podrobionego Mospilanu.

- Przede wszystkim koncentrujemy się na granicach, bo w większości przypadków te podrobione produkty trafiają do Polski ze Wschodu. Oczywiście te działania nie mogą się ograniczać wyłącznie do kontroli celnych, bowiem są przypadki, że te podrobione produkty są wytwarzane w naszym kraju – powiedział mec. Włodzimierz Olejnik, podczas konferencji prasowej Sumi Agro Poland.

Spółka złożyła wniosek o ochronę celną w trybie Rozporządzenia PE i Rady nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne. Firma aktywnie współpracuje z agencją detektywistyczną oraz służbami celnymi w zakresie ujawnionych przypadków importu podrobionego Mospilanu 20 SP. Przedstawiciele Sumi Agro Poland prowadzą szkolenia dla przedstawicieli służb celnych, policji, straży granicznej oraz PIORiN. Spółka na bieżąco monituje portale internetowe, analizuje informacje płynące z rynku oraz zgłasza wszelkie niepokojące sygnały.

Mec. Olejnik poinformował, że w 2014 roku przejęto blisko tonę podrobionego Mospilanu w trakcie 77 zatrzymań celnych. - Do końca listopada 2015 roku odnotowano już 110 zatrzymań celnych i pół tony podrobionego Mospilanu. W ciągu ostatnich 14 miesięcy zapadło 8 wyroków. W sprawach tych orzekane są kary grzywny i warunkowego pozbawienia wolności. W jednej ze spraw sąd wymierzył skazanemu 8 miesięcy bezwzględnej kary więzienia. Dodatkowo, sądy orzekają tzw. nawiązkę lub obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego - mówił.

Sumi Agro Poland zwalcza także wszelkie nieuczciwe praktyki w branży, które wprowadzają w błąd opinię publiczną. Przykładem jest konsekwentne przeciwstawianie się reklamie preparatu biobójczego, sugerującej możliwość jego zastosowania do zwalczania szkodników roślin uprawnych. Spółka złożyła skargę do Komisji Etyki Reklamy, która wydała uchwałę potwierdzającą, że reklama może wprowadzać w błąd i powinna zostać zmieniona. Pomimo tego, wiosną tego roku na stronie producenta biocydu pojawił się ponownie opis jednego z preparatów, w którym przedstawiano go jako środek ochrony roślin. Sumi Agro Poland poinformowała o problemie PIORiN oraz UOKiK.

W wyniku wdrożonych działań m. in. kontroli przeprowadzonej u producenta, informacja została zmieniona. Na początku 2015 r. na jednych z targów branżowych po raz kolejny dystrybuowano ulotkę reklamową preparatu biobójczego ponownie sugerującą jego zastosowanie jako środka ochrony roślin. Do producenta skierowany został list ostrzegawczy z żądaniem zaniechania rozpowszechniania ulotki. Spółka zobowiązała się do zaprzestania podobnych działań, wskazując, że dystrybucja ulotki była „samowolą” hurtowni handlującej preparatem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM