Substancja linuron, stosowana do odchwaszczania szparaga, w obrocie tylko do czerwca

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 17 maja 2017 09:22

Substancja linuron, stosowana do odchwaszczania szparaga, w obrocie tylko do czerwca fot. shutterstock.com

W lutym tego roku Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu zatwierdzenia dla substancji czynnej linuron. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym preparatów na bazie linuronu nie będzie można nabyć już po pierwszych dniach czerwca - informuje Farmer.pl.

Linuron wykorzystywany jest w odchwaszczaniu upraw. Jest pochodną mocznika, substancja pobierana jest przede wszystkim przez korzenie roślin, w mniejszym stopniu przez liście. Zaburza proces fotosyntezy zwalczanych chwastów. W uprawach rolniczych linuron stosowany do odchwaszczania kukurydzy, grochu, łubinu, soi, ziemniaka, słonecznika oraz szparagów.

Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 10.02.2017 r. dla tej substancji nie odnowiono zatwierdzenia. W związku z tym linuron może być w obrocie do 3.06. br., a

Zgodnie z art.46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 dodatkowy okres na zużycie zapasów środków ochrony roślin zawierających tą substancję czynną musi być jak najkrótszy i upływa najpóźniej z dniem 3.06.2018 r.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM