Stwierdzono obecność wirusa TYRV na roślinach pomidora w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 marca 2016 09:15

Stwierdzono obecność wirusa TYRV na roślinach pomidora w Polsce To pierwsze wykrycie Tomato Yellow Ring Virus TYRV w Polsce i Europie/ fot. shutterstock.com

W ciągu ostatnich lat notowano nasilenie szkód spowodowanych przez wirusy należące do rodzaju Tospovirus. Na podstawie przeprowadzonych badań w Klinice Chorób Roślin Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu stwierdzono po raz pierwszy obecność wirusa Tomato Yellow Ring Virus (TYRV). Należy podkreślić, że to pierwsze wykrycie tego wirusa w Europie.

W Kinice Chorób Roślin Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu, zespół badawczy w składzie mgr Aleksandra Zarzyńska-Nowak, dr Natalia Rymelska, dr hab. Natasza Borodynko (prof. nadzw.), dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska, przeprowadził badania, których celem była identyfikacja zaobserwowanych zmian na roślinach pomidora, tj. chlorotyczne i nekrotyczne plamy na liściach i łodygach oraz nekrotyczne i pierścieniowe chlorotyczne plamy na owocach.

Rośliny z objawami porażenia przetestowano technikami mikroskopowymi, serologicznymi oraz molekularnymi. Obserwacje mikroskopowe wykazały obecność sferycznych cząstek wirusa o średnicy 80-120 nm charakterystycznych dla rodzaju Tospovirus. Otrzymane wyniki potwierdziły infekcję TSWV (Tomato spotted wilt virus), a także obecność nowego w Polsce wirusa – TYRV.

To pierwsze wykrycie Tomato Yellow Ring Virus (TYRV) zarówno w Polsce, jak i w Europie. Dotychczas obecność tego wirusa potwierdzono jedynie w Iranie i Kenii. TYRV oprócz roślin pomidora stanowi zagrożenie dla ziemniaków i soi, a także może porażać rośliny ozdobne, takie jak chryzantema i alstromeria. Szczegółowe wyniki badań przedstawiono podczas 56. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM