Straty w jagodnikach powodowane przez ptaki

Autor: www.sadyogrody.pl 27 marca 2017 14:53

Straty w jagodnikach powodowane przez ptaki fot. pixabay.com

Przeważa opinia, że największe straty widoczne są w uprawach jagodowych – borówki, gdzie mogą sięgać ok. 30 proc. Chętnie atakowana jest również winorośl. Obecność ptaków ma również swoje pozytywy – podczas zabiegów agrotechnicznych wyjadają pędraki. O gatunkach ptaków i metodach zapobiegania stratom mówili dr Grzegorz Grzywaczewski i prof. dr hab. Waldemar Gustaw, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas konferencji „Jagodowe Trendy” w Kraśniku.

Dr Grzegorz Grzywaczewski, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podczas konferencji zaznaczył, że wszystkie gatunki ptaków, które występują w Polsce objęte są ochroną – ścisłą, częściową bądź ochroną strefową. 

Sprawcą największych szkód na plantacjach jagodowych jest szpak. Znaczenie tego gatunku nie do końca jest negatywne, ponieważ na początku sezonu wegetacyjnego, podczas zabiegów agrotechnicznych szpaki wybierają pędraki. Jednak w późniejszym okresie zaczynają doszukiwać się innego pokarmu i chętnie korzystają wówczas z owoców. Dr Grzegorz Grzywaczewski dodał, że na podstawie prowadzonego monitoringu widać, że wskaźnik liczebności dla tego gatunku w ostatnich latach spada, w przeciwieństwie do grzywacza, który również chętnie atakuje plantacje jagodowe.

Problemem w uprawach jagodowych są również gawrony, ale ich liczebność w ostatnich latach jest mniejsza. – Obecnie gatunek ten jest objęty częściową ochroną już tylko w miastach. W krajobrazie rolniczym pozostaje pod ścisłą ochroną – mówił dr Grzywaczewski.

Prof. dr hab. Waldemar Gustaw dodał, że ptaki również odpowiedzialne są za straty w zasiewach. Przeważa opinia, że przy zbiorach największe straty widoczne są w uprawach jagodowych – borówki, gdzie mogą sięgać ok. 10-30 proc. Przez ptaki chętnie atakowana jest również winorośl. 

Jak zapobiegać stratom wywołanym przez różne gatunki ptaków? Prof. Waldemar Gustaw zaznaczył, że najbardziej popularną (skuteczną) metodą, ale i kosztowną jest rozciąganie osłon nad roślinami. Inne możliwości zabezpieczania jagodników polegają na wykorzystaniu naturalnych wrogów ptaków (dla szpaka np. jastrząb, krogulec, sokół wędrowny). Plantatorzy zazwyczaj stosują różne rozwiązania w ochronie swoich plonów – repelenty chemiczne, bądź metody akustyczne lub inne metody wizualne, które mają za zadanie odstraszać  "nieproszonych gości" wyglądem drapieżnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM