Strategie stosowania laminaryny w ochronie upraw truskawki

Autor: Arysta LifeScience/ www.sadyogrody.pl 29 maja 2017 11:22

Strategie stosowania laminaryny w ochronie upraw truskawki fot. shutterstock.com

Ostatnie sezony pokazują, że coraz więcej plantatorów truskawek decyduje się na uprawę odmian deserowych, nic dziwnego skoro można za nie uzyskać nawet 40-60 proc. więcej niż oferując owoce truskawki dla przetwórstwa. O wysokie ceny warto zawalczyć, musimy jednak pamiętać o tym, że rynki zbytu owoców deserowych mają wysokie wymagania jakościowe, między innymi te związane z ilością pozostałości środków ochrony roślin.

Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej normy najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) środków ochrony roślin różnią się w poszczególnych krajach. Planując produkcję owoców na eksport należy mieć pewność, że spełnią one wymogi kraju przeznaczenia. Dodatkowym obostrzeniem są zaniżane przez sieci supermarketów NDP w związku z Dyrektywą Unijną stanowiącą, że to sieci handlowe ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo sprzedawanej żywności.

Jak więc sprostać oczekiwaniom i dostarczyć na rynek owoce wolne od chorób i szkodników i bez pozostałości ś.o.r, tak aby nie ponieść ryzyka zwrotu towaru przez odbiorcę i strat ekonomicznych?

Oprócz preparatów chemicznych na polskim rynku dostępne są również alternatywne rozwiązania, które mogą ograniczyć ilość wykonywanych zabiegów chemicznych. Od 2013 roku w ochronie truskawki można stosować środek oparty na laminarynie- substancji w pełni naturalnej i bezpiecznej dla roślin. Laminaryna jest zarejestrowana w 11 krajach europejskich, a także poza Europą (m.in. USA, Maroko). Ze względu na swój mechanizm działania preparaty zawierające tę substancję muszą być zastosowane zapobiegawczo, czyli przed wystąpieniem infekcji i w warunkach niskiej do średniej presji ze strony patogena.

Laminaryna jest uzupełnieniem istniejących dotychczas programów ochrony roślin ze względu na szerokie spektrum działania jeśli chodzi o patogeny, w uprawie truskawki: mączniak prawdziwy, szara pleśń, biała i czerwona plamistość liści. Substancja działa systemiczne, brak jest możliwości powstania odporności patogena po jej zastosowaniu (brak bezpośredniego oddziaływania na patogeny, wielokierunkowy mechanizm działania w roślinie, roślina jest przygotowana na atak patogena) przy zachowaniu poziomu plonowania uzyskiwanego przy zastosowaniu programu standardowego. Dzięki braku pozostałości w owocach nie musimy się również martwić o okres karencji.

Preparaty oparte na laminarynie mogą być zastosowane wg 3 głównych strategii:

- strategia komplementarności – preparat stanowi wtedy uzupełnienie standardowego
programu ochrony i zwiększa jego skuteczność;
- strategia substytucji – preparat zawierający laminarynę zastępuje niektóre zabiegi
fungicydowe, co pozwala ograniczyć poziom pozostałości s.a. środków ochrony roślin;
- strategia, w której stosuje się preparat zawierający laminarynę jako jedyny środek
ochrony roślin – polecana w przypadku upraw ekologicznych lub upraw
konwencjonalnych, w których brak zarejestrowanych innych preparatów.

W praktyce spotyka się stosowanie preparatów zawierających laminarynę razem z innymi ś.o.r., w celu podwyższenia skuteczności przeciwko niektórym patogenom (odnotowane np. w trakcie kwitnienia u plantatorów truskawek w celu lepszej ochrony przed skórzastą zgnilizną owoców). Stosowane są też różnego rodzaju strategie pośrednie pomiędzy strategią komplementarności i substytucji w których preparaty zawierające laminarynę zastępują niektóre zabiegi wykonywane konwencjonalnymi fungicydami, a program uzupełnia się o dodatkowe zabiegi laminaryną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM