Strąkowiec fasolowy – ukryty szkodnik przechowywanych nasion

Autor: www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2017 07:36

Strąkowiec fasolowy – ukryty szkodnik przechowywanych nasion fot. shutterstock.com

Strąkowiec fasolowy jest groźnym szkodnikiem fasoli. Niewielki szarobrunatny chrząszcz atakuje uprawy fasoli podczas wegetacji, a następnie wraz z zebranymi nasionami zostaje przeniesiony do magazynu czy przechowalni, gdzie przy sprzyjającej temperaturze i wilgotności może rozwijać się nawet do 8 pokoleń szkodnika.

Strąkowiec fasolowy jest groźnym szkodnikiem fasoli, ponieważ niezwalczony w okresie wegetacji, wyrządza znaczne straty podczas przechowywania nasion w magazynach czy przechowalniach. Samice strąkowca składają jaja na powierzchni strąków (w fazie ich zasychania). Wyległe larwy wgryzają się do wnętrza nasion, gdzie intensywnie żerują. W jednym nasieniu może znajdować się od kilku do nawet kilkunastu larw.

Szkodnik ten przenoszony jest wraz z nasionami do pomieszczeń magazynowych. Należy pamiętać, że nasiona z objawami żerowania strąkowca nie posiadają jakości handlowej – nie nadają się ani do spożycia, ani jako materiał siewny pod nowe uprawy. 

Podstawą w ograniczaniu tego szkodnika jest wysiew zdrowych nasion (w uszkodzonych na okrywie nasiennej widoczne jest okienko). W trakcie wegetacji należy przeprowadzać zabiegi zwalczające strąkowca, zgodnie z obowiązującym programem ochrony roślin. W ochronie fasoli zarejestrowane są preparaty zawierające jako substancję aktywną acetamipryd.

W trakcie składowania nasion fasoli istotna jest kontrola pomieszczeń magazynowych lub przechowalni, a także wskazane założenie siatek w oknach, mających na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się szkodnika. Ponadto zalecane jest przechowywanie nasion w przewiewnych i chłodnych budynkach. Osobniki dorosłe są wrażliwe na niskie temperatury – w ok. 5 st. C zostaje zahamowany rozwój strąkowca.

W pomieszczeniach magazynowych do dezynsekcji nasion roślin strączkowych grubonasiennych (w workach) - fasola, groch łuskany można przeznaczać zarejestrowane preparaty zawierające fosforek magnezu lub fosforek glinu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM