Strąkowiec bobowy - jak zwalczać tego szkodnika?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 listopada 2015 12:10

Strąkowiec bobowy - jak zwalczać tego szkodnika? Uszkodzona nasiona bobu nie nadają się do konsumpcji/ fot. ior.poznan.pl

Strąkowiec bobowy (Bruchus rufimanus) powoduje znaczne straty w plonie bobu, jak również może stanowić zagrożenie podczas składowania nasion w przechowalniach. Nasiona z objawami żerowania tego szkodnika nie nadają się do konsumpcji.

Strąkowiec bobowy występuje powszechnie w uprawach bobu. Dorosłe osobniki wiosną przelatują z przechowalni na plantacje bobu. Najliczniejszy ich pojaw odnotowuje się zwykle pod koniec czerwca. Samice składają jaja na młodych strąkach (lipiec). W jednym nasieniu może żerować nawet kilka larw.

Larwy wyrządzają największe szkody na plantacjach bobu. Są białe, pomarszczone z brązową głową (długość ciała 4 mm). Żerując w nasionach, wygryzają znaczną część ich zawartości. Objawem obecności tego szkodnika w nasionach są tzw. „okienka”. W wyniku żerowania larw obniża się zdolność kiełkowania nasion o około 40 proc.

W sezonie występuje jedno pokolenie tego szkodnika. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chrząszczy strąkowca należy wysiewać jedynie zdrowe nasiona. Liczebność szkodników można ograniczyć poprzez wczesny zbiór. Istotne znaczenie mają również zabiegi agrotechniczne - niszczenie resztek roślinnych pozostawionych w polu.

W ochronie chemicznej upraw przed strąkowcem bobowym można zastosować zarejestrowany preparat - Mospilan 20 SP. Zabieg opryskiwania należy wykonać 2 razy w sezonie – od fazy 3 liści do końca kwitnienia roślin. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha. Pomiędzy zabiegami należy zachować odstęp - 10 dni.

Ważne jest również zwalczanie strąkowca w przechowalniach. Nasiona bobu należy składować w pomieszczeniach w temperaturze poniżej 12 st. C. Okna magazynu warto zabezpieczyć siatką, która chroni przed rozprzestrzenianiem się osobników dorosłych. Wskazane jest odkażanie pustych pomieszczeń przed składowaniem nasion.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM