Stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zasadami zawsze jest bezpieczne?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 października 2015 09:33

Stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zasadami zawsze jest bezpieczne? Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami/ fot. shutterstock.com

Użytkowanie środków ochrony jest bardzo ściśle kontrolowane - w krajach Unii Europejskiej podlegają one najostrzejszym regulacjom prawnym spośród wszystkich środków chemicznych. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez PSOR dyskutowano o bezpieczeństwie stosowania środków ochrony roślin. Czy rzeczywiście preparaty te zagrażają naszemu zdrowiu i środowisku?

- Środki ochrony roślin zgodnie z przyjętymi zasadami w UE przed rejestracją muszą przejść szereg bardzo skomplikowanych badań, związanych zarówno z bezpieczeństwem konsumenta, jak i środowiska. W Polsce proces rejestracji koordynuje minister rolnictwa – mówiła dr Katarzyna Góralczyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Dodała, że wyłącznie te środki, które spełniają wymogi bezpieczeństwa uzyskują w procesie rejestracji pozytywną opinię.

Dr Jerzy Próchnicki (PSOR) zaznaczył, że wprowadzenie środka ochrony roślin na rynek państw Unii Europejskiej zajmuje średnio około 10-12 lat. Proces ten trwa tak długo, gdyż tyle czasu zajmują badania substancji, a następnie samych produktów. Wartość tego procesu dochodzi nawet do 300 mln euro – mówił.

- To koszt samych badań, z czego około 40 proc. kosztów jest poświęcone na bezpieczeństwo środowiska i ludzi, a reszta jest związana z rzeczywistą funkcjonalnością tego środka w polu. Podczas badań wybierany jest taki scenariusz, który będzie zarówno całkowicie bezpieczny, jak i skuteczny, jeśli chodzi o cel działania – skomentował dr Próchnicki.

Według Danuty Maciaszek, z Instytutu Ochrony Środowiska wszystkie środki rejestrowane w Polsce i w krajach UE są bezpieczne dla środowiska pod warunkiem, że są stosowane z godnie z zaleceniami zawartymi w etykiecie. - Istnieje bardzo obszerny pakiet danych dotyczący toksyczności. Badania wykonywane są od ptaków poprzez ssaki, dziko żyjące organizmy wodne, pszczoły, a także inne komponenty środowiska – dodała.

- Nie chcielibyśmy mieć środowiska, które byłoby zanieczyszczone pozostałościami substancji czynnych. Środki o dłuższym okresie degradacji badane są również pod kątem pozostałości w glebie, aby zapobiec sytuacji, że następne rośliny będą pobierały zanieczyszczenia. Wszystkie metodyki i wytyczne są zgodne z aktualną wiedzą – mówiła Danuta Maciaszek.

Należy pamiętać, że oceny bezpieczeństwa stosowania środka są prowadzone na bieżąco. - Zasadniczo powinniśmy mieć możliwość stosowania środka w przeciągu 10 lat po jego zarejestrowaniu, lecz w rzeczywistości środek ten wraca do ponownej oceny czasami w ciągu 6, a czasami już po 3 latach od jego zarejestrowania – zaznaczył dr Próchnicki.

Dodał, że niegdyś w Europie było zarejestrowanych ponad 1 000 substancji aktywnych. W wyniku procesu selekcji zostało tych substancji mniej więcej 1/3. Obecnie w Ameryce Północnej zarejestrowanych jest blisko 1 100 substancji aktywnych, a na dzień dzisiejszy w Europie mamy około 360 substancji – powiedział dr Próchnicki.

Obecnie środki ochrony roślin działają wybiórczo, niszcząc jedynie te gatunki, które zagrażają uprawom. Poza tym spada ich toksyczność – poprzez dobre zrozumienie cykli biologicznych zwalczanych organizmów można stosować mniej szkodliwe środki i podawać je w mniejszych ilościach. Zwiększenie plonów możliwe jest wskutek ochrony roślin, która bezpośrednio oddziałuje na wydajność upraw, a dzięki temu – na cenę produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM