Stosowanie środków ochrony roślin a jabłka przeznaczone na eksport do Chin

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 05 września 2016 09:34

Stosowanie środków ochrony roślin a jabłka przeznaczone na eksport do Chin fot. shutterstock.com

- Podpisany Protokół, który umożliwia eksport jabłek do Chin dotyczy nie tylko kwestii fitosanitarnych związanych z obecnością organizmów kwarantannowych, ale także spełnienia wymagań pod względem stosowania ŚOR. Eksportowane produkty muszą spełniać normy państwa przeznaczenia, czyli m.in. normy pozostałości ŚOR – mówiła Joanna Tumińska, Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Techniki w GIORiN, podczas konferencji szkoleniowej "Eksport jabłek do Chińskiej Republiki Ludowej" zorganizowanej przez Biuro Promocji Jakości w Mszczonowie.

Joanna Tumińska przypomniała, że użytkowanie ŚOR powinno być prowadzone zgodnie z respektowaniem wymogów prawa krajowego i postanowień Protokołu. – W prowadzonej dokumentacji dotyczącej zabiegów środkami ochrony strona chińska zastrzegła konieczność uwzględnienia wszystkich obserwacji, które są prowadzone w sadzie. Dokumentacja ta powinna zawierać informacje, tj. nazwa preparatu zastosowanego na daną uprawę, termin zabiegu, dawka, obszar i przyczyna zastosowania. Dodatkowo w dokumentacji muszą pojawić się informacje odnośnie nazwy szkodnika i substancji aktywnej, która jest zawarta w ŚOR – tłumaczyła.

- W przypadku wykrycia niezgodności w zakresie stosowania lub zdrowia, przesyłka jest zwracana lub niszczona. W przypadku ciągłego występowania przypadków niezgodności, każda przesyłka jabłek będzie zatrzymywana do celów inspekcji albo nawet cały Protokół zostanie zawieszony – powiedziała ekspertka.

- Przy produkcji jabłek kierowanych na rynek chiński mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin zawierające substancje czynne, dla których zostały określone w chińskim standardzie GB2763 wartości najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości. – W przypadku zastosowania już w obecnym sezonie preparatów chemicznych, których substancje czynne nie są wyszczególnione w Protokole, strona chińska dopuściła eksport jabłek z tegorocznych zbiorów, pod warunkiem, że zawarte w owocach pozostałości ŚOR nie będą przekraczać limitów określonych w międzynarodowej formie Codex Alimentarius – mówiła Joanna Tumińska.

Prelegentka poinformowała również, że Inspekcja jest zobligowana do prowadzenia nadzoru nad stosowaniem środków ochrony roślin i prowadzenia badań pod kątem pozostałości. Jabłka przeznaczone na eksport do Chin będą kontrolowane w ramach Programów Wieloletnich. Próbki zostaną pobrane po zbiorach i przebadane w laboratoriach Instytutu Ochrony Roślin –PIB w Poznaniu oraz w IO w Skierniewicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM