Stonka ziemniaczana powyżej progu ekonomicznej szkodliwości

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 27 maja 2016 14:39

Stonka ziemniaczana powyżej progu ekonomicznej szkodliwości Ciepłe dni spowodowały masowy wylot stonki ziemniaczanej. / www.pixabay.com

W wielu regionach województwa łódzkiego, które jak wiadomo specjalizuje się w produkcji ziemniaków, obserwuje się obecnie inwazję chrząszczy wiosennych stonki ziemniaczanej. Zagrożone są nie tylko ziemniaki wczesne, ale również odmiany posadzone później, które niedawno wzeszły. Szczególnie na tych plantacjach żarłoczna stonka powoduje groźne dla ich plonowania gołożery roślin – czytamy na Farmer.pl.

Ciepłe dni spowodowały masowy wylot stonki ziemniaczanej. Szczególnie zagrożone są rejony, w których notuje się duży udział upraw ziemniaków. Lokalnie jest jej tak dużo, że potrzebna jest natychmiastowa interwencja insektycydowa.

Dorosłe chrząszcze, które niedawno opuściły swoje zimowe kryjówki masowo nalatują na ziemniaki, żerują na nich, często powodując gołożery roślin. A to dopiero początek inwazji tych groźnych dla tej uprawy szkodników. Pamiętajmy, że najbardziej żarłoczne są larwy stonki, które wylęgną się dopiero za kilka tygodni. Do tego czasu stonka może wyrządzić poważne szkody w uprawach.

Zabiegi insektycydowe w ziemniakach wykonywane są po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości, czyli gdy występuje 1 chrząszcz "ten pierwszy wiosenny" na 25 roślinach bądź 1-2 chrząszcze na 1m², w przypadku gdy obserwujemy 10 złóż jaj na 10 roślinach oraz 15 larw stonki na 1 roślinie.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM