Stonka ziemniaczana już żeruje na plantacjach ziemniaczanych

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 maja 2017 10:00

Stonka ziemniaczana już żeruje na plantacjach ziemniaczanych fot. shutterstock.com

Tegoroczne opóźnienia w zakładaniu plantacji spowodowały, że ziemniak uprawiany tradycyjnie nie dawno powschodził, a obecnie nadrabia zaległości i intensywnie tworzy kolejne liście i pędy. Niestety młode rośliny narażone są w wyższym stopniu na żerowanie stonki ziemniaczanej – a szkodnik ten od pewnego czasu grasuje już na plantacjach – czytamy w Farmerze.

Na ziemniaki nalatuje stonka ziemniaczana, z dnia na dzień jest jej coraz więcej. Choć zazwyczaj większą szkodliwość wyrządzają larwy tego szkodnika, przy masowych nalotach chrząszcze mogą także powodować poważne szkody w uprawach. Zauważmy, że rośliny ziemniaków są opóźnione w rozwoju (konsekwencja późnego sadzenia),a młode rośliny będą bardziej wrażliwe na uszkodzenia.

Warto zatem już lustrować swoje plantacje ziemniaczane, gdyż na tym etapie może okazać się także groźne w skutkach żerowanie chrząszczy wiosennych. Zabiegi insektycydowe wykonywane są po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości, czyli gdy występuje 1 chrząszcz (ten pierwszy wiosenny) na 25 roślinach bądź 1-2 chrząszcze na 1m².

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM