Stonka ziemniaczana już żeruje na plantacjach

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 22 maja 2016 11:43

Stonka ziemniaczana już żeruje na plantacjach Stonka ziemniaczana już żeruje/ fot. shutterstock.com

Straty sięgające ok. 30 proc. masy plonu może spowodować stonka ziemniaczana, która zniszczy średnio 15 proc. powierzchni masy liściowej krzaka. W ziemniakach odmian wczesnych plon przez stonkę ziemniaczaną może zostać obniżony nawet o 40-60 proc – czytamy na Farmer.pl.

Pokolenie zimowe chrząszczy stonki ziemniaczanej jest już w uprawach ziemniaka. Trzeba liczyć się, że chrząszcze w krótkim czasie licznie złożą jaja, a przy ciepłej pogodzie także licznie rozwiną się larwy.

Młode larwy stonki ziemniaczanej stadium L1-L2 są najbardziej wrażliwe na wykorzystywane przeciwko nim preparaty do ochrony roślin. Skutecznie można je zwalczać preparatami biologicznymi, np. Novodor SC, oparty na bakterii Bacillus thuringiensis), lub Spin Tor 240 SC wykorzystujący spinosad na bazie fermentacji bakteryjnej S. spinosa.

Larwy ostatniego stadium L3 – L4 niszczy się preparatami chemicznymi. Próg ekonomicznej szkodliwości dla stonki ziemniaczanej to występowanie 1 złoża jaj na roślinie lub 15 larw na roślinie lub 1 chrząszcz na 25 roślinach.

Szybko rosnące żarłoczne larwy, a także chrząszcze zjadają liście roślin, które w efekcie niżej plonują. Zniszczenie liści w ponad 50 proc. hamuje przyrost plonu. Masowy pojaw szkodnika i jego żerowanie prowadzi do gołożerów na roślinie. W ziemniakach odmian wczesnych plon przez stonkę ziemniaczaną może zostać obniżony nawet o 40-60 proc.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM