Stonka, największy wróg ziemniaków, rozpoczyna składanie jaj

$data.author.description Autor: Farmer.pl 28 maja 2015 13:36

Samice chrząszczy zimowych stonki ziemniaczanej, składają obecnie jaja. Oznacza, to że wkrótce pojawią się żarłoczne larwy, które zazwyczaj wyrządzają w ziemniakach najwięcej szkód - podaje serwis farmer.pl.

Stonka ziemniaczana jest bardzo płodna. Jedna samica może złożyć nawet 1000 jaj. Jaja są barwy intensywnie żółtej, długości około 1,2 mm, składane są zazwyczaj na dolnej stronie liści. Również wylęgłe z tych jaj larw są charakterystyczne, są ciemnoczerwnone , ich przód i koniec są zwężone, natomiast środek silnie zgrubiały.

W czasie wzrostu larwa zwiększa swe rozmiary. Składanie jaj rozciągnięte jest w czasie. Zazwyczaj stonka rozpoczyna składać jaja na przełomie maja i czerwca, aż do lipca. Po mniej więcej 10-12 dniach wylęgają się larwy, które przechodzą na wierzchołek rośliny i żerują gromadnie.

Stonka ziemniaczana jest szkodnikiem bardzo inwazyjnym, dla której konieczny jest ciągły monitoring uprawy. Progiem szkodliwości jest zauważenie 3-4 skupisk jaj, 15 larw na jednej roślinie lub zniszczenie 20 proc. powierzchni liści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM