Stemphylium vesicarum zagraża hiszpańskim uprawom czosnku

Autor: www.sadyogrody.pl/www.freshplaza.com 08 kwietnia 2016 10:06

Stemphylium vesicarum zagraża hiszpańskim uprawom czosnku Patogen Stemphylium vesicarum zagraża hiszpańskim uprawom czosnku/ fot. shutterstock.com

Hiszpańska Rada ds. rolnictwa przestrzegała producentów z rejonów Kastylii-La Manchy o możliwości wystąpienia Stemphylium vesicarum we wczesnych nasadzeniach czosnku. Dotychczas patogen ten stanowił największe zagrożenie dla upraw cebuli.

Objawy wystąpienia Stemphylium vesicarum w uprawach czosnku uwidaczniają się w postaci owalnych, lekko zagłębionych białych plam po obu stronach liści. Przy sprzyjających warunkach patogen ten sprawnie rozprzestrzenia się na pozostałe rośliny, co może skutkować znacznymi stratami w plonie.

Stemphylium vesicarum zwykle nie stanowi tak dużego zagrożenia w początkowym okresie wegetacji, jednak z uwagi na zmienne warunki pogodowe (rosa, mgły, temperatura 15-20 st. C) możliwe jest pojawienie się tego patogena we wczesnych uprawach czosnku.

Naukowcy przestrzegają, że choroba ta może doprowadzić do poważnych szkód. Hiszpańskim producentom zaleca się dokładne monitorowanie plantacji. Skuteczność zabiegów ochronnych jest zmienna i w dużej mierze zależy od terminu ich rozpoczęcia, a także warunków pogodowych. Wskazane jest usuwanie i palenie porażonych części roślin.

W naszym kraju patogen Stemphylium vesicarum zagrażał przeważnie uprawom cebuli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM