Stare odmiany jabłoni. Czy rzeczywiście tylko moda?

Autor: Krystyna Zagórska, sadyogrody.pl 15 grudnia 2014 10:10

Stare odmiany jabłoni. Czy rzeczywiście tylko moda? fot. shutterstock.com

Na rynku sadowniczym funkcjonuje szereg odmian jabłoni, które bez wątpienia zasługują na uznanie sadowników i konsumentów. Jednak wciąż pamięta się o "starych" kultywarach. Co sprawia, że są one tak cenione i pomimo znacznego rozwoju nowoczesnego sadownictwa towarowego wciąż cieszą się dużą popularnością?

Na niesłabnące zainteresowanie tymi odmianami wpływa niepowtarzalny smak i aromat ich owoców oraz różnorodne ich przeznaczenie. Wśród starych kultywarów jabłoni wyróżnia się doskonałe odmiany deserowe (np. "Koksa Pomarańczowa", "Linda", "Malinowa Oberlandzka", "Książę Albrecht Pruski"), jak również odmiany przerobowe z przeznaczeniem na przetwory, susz, soki, wina itp. (np. "Antonówka Zwykła", "Boiken", "Złota Reneta", "Szara Reneta", "Grochówka").

"Oliwka Żółta" (potocznie znana jako Papierówka) jest ceniona ze względu na wczesne dojrzewanie owoców, które nadają się do spożycia już w końcu lipca. Na szczególną uwagę zasługuje także "Antonówka Zwykła", której nasiona są wykorzystywane w szkółkarstwie do produkcji podkładek generatywnych.  Z odmian jesiennych wiele walorów mają także "Grafsztynki" (Inflancki i Czerwony) oraz "Kosztela". Na drugą połowę września przypada pora dojrzewania najsmaczniejszych starych odmian: "Koksa Pomarańczowa", "Linda" i "Malinowa Oberlandzka".  Wśród odmian zimowych nadal popularne są "Złota Reneta", zwana także Królową Renet i "Szara Reneta". W tym zestawieniu nie można zapomnieć również o odmianie "Piękna z Boskoop".

Niektóre odmiany wzięły swój początek na ziemiach polskich. Należy tu wymienić: "Ananas Berżenicki", "Kosztela", "Rapa Zielona", "Bukówka" oraz "Reneta Landsberska" (Landsberska). Stare odmiany jabłoni ze względu na wybitny smak zostały użyte w hodowli do pozyskiwania nowszych. W wyniku krzyżowania odmiany "Koksa Pomarańczowa" powstały nowe kultywary "Szampion" i "Elise". Z kolei krzyżówka odmian "Linda" z "Golden Delicious" dała początek odmianie "Ligol". Odmiany te odgrywają obecnie bardzo ważną rolę na rynku sadowniczym.      

Możliwość dalszego wykorzystania w przyszłości walorów starych odmian jabłoni promuje "Program Rolnośrodowiskowy" prowadzony przez ARiMR, który m.in. wspiera ochronę i funkcjonowanie sadów tradycyjnych na obszarach wiejskich. Jego założeniem jest ochrona genotypów roślin, których uprawa została wyparta przez wydajniejsze gatunki oraz zapomniana.

Większość starych odmian jabłoni zajmuje stałą pozycję w ofertach sprzedaży producentów materiału szkółkarskiego. Duże zainteresowanie tymi odmianami sprawia, że powstaje coraz więcej sadów tradycyjnych (tzw. przydomowych). Kilkadziesiąt mniej znanych pozostaje w kolekcjach osób prywatnych oraz instytucji naukowych (Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem, Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM