Stan produkcji drzewek jabłoni w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 11 października 2016 15:25

Stan produkcji drzewek jabłoni w Polsce W ostatnich 5 latach wyprodukowano 100 mln sztuk drzewek kwalifikowanych i CAC./fot. sadyogrody.pl

Na rynku szkółkarskim dostępne są drzewka różnych kategorii – kwalifikowane, CAC oraz drzewka pochodzące z „dzikiej produkcji”. Jak powiedział dr Paweł Bielicki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas szkolenia poświęconego produkcji materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, w ostatnich 5 latach w polskich szkółkach wyprodukowano 100 mln sztuk drzewek kwalifikowanych i kategorii CAC.

Obecnie największe ilości materiału szkółkarskiego produkowane są na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Na znaczny wzrost produkcji drzewek (od 2013 roku) miało wpływ uruchomienie dotacji unijnych na zakładanie sadów jabłoniowych. W ostatnich 5 latach wyprodukowano około 100 mln drzewek jabłoni, z czego około 60 proc. przeznaczono na zakładanie intensywnych sadów. 

W latach 1951-1960 średnioroczna produkcja kwalifikowanych drzewek jabłoni w Polsce wynosiła około 2 mln sztuk. W tym okresie produkowano wysokopienne drzewa na silnie rosnących podkładkach. Do końca XX wieku wyprodukowano około 5 mln sztuk i większość stanowiły drzewka niskopienne. Na przestrzeni ostatnich 15 lat znacznie wzrosło zainteresowanie drzewkami dwuletnimi z jednoroczną koronką (knip boom) i numerem jeden w produkcji stała się podkładka M.9.

Produkcja kwalifikowanych drzewek jabłoni w latach 2011-2015 wyniosła 36, 9 mln sztuk, a kategorii CAC 61,8 mln sztuk. Jak powiedział dr Paweł Bielicki z Instytutu Ogrodnictwa, drzewka CAC stały się bardzo popularne w Polsce i od 2013 roku kategoria ta prawie dwukrotnie przewyższa w produkcji drzewka kwalifikowane. Według danych PIORiN w 2015 roku w polskich szkółkach wyprodukowano 7,8 mln sztuk drzewek kwalifikowanych i 15,3 mln sztuk jabłoni kategorii CAC.

 W 2015 roku w produkcji szkółkarskiej dominowała grupa ‘Jonagolda’, czerwone sporty ‘Szampiona’ ('Szampion Arno' i 'Szampion Reno'), ‘Najdared’ i 'Idaredest', różne mutanty ‘Gali’, odmiana ‘Gloster’, a także grupa ‘Golden Delicious’. Od 2011 nastąpił znaczny wzrost produkcji odmiany ‘Red Jonaprince’ oraz systematycznie wzrasta udział grupy Red Delicious, głównie ‘Red Chief’ ('Camspur') i prążkowanych sportów ‘Gali’.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM