Sprzedaż maszyn ruszy w drugiej połowie roku?

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 20 marca 2017 12:02

Sprzedaż maszyn ruszy w drugiej połowie roku? fot. shutterstock

Rolnicy chętnie inwestują w maszyny, ale robią to coraz ostrożniej. Sprzedaż mogą pobudzić unijne dopłaty, ale raczej w drugiej połowie roku - informuje strefaagro.pl.

ARiMR podpisuje umowy z rolnikami m.in. w sprawie pomocy na modernizację (obszar d). Jak twierdzi Mariusz Chrobot z firmy Martin&Jacob, dyrektor projektu AgriTrac, podpisywanie umów nie wpłynęło na wzrost sprzedaży maszyn rolniczych, a szczególnie ciągników w Polsce w 2016 roku. - Ta była niższa o blisko 30 proc. w stosunku do 2015 roku. A warto dodać, że ten wynik i tak jest znacznie zawyżony ze względu na rejestracje ciągników na dilerów, które ostatecznie nie trafiły jeszcze do rolnika, tylko stoją na placach - dodaje. 

Jego zdaniem było to związane m.in. z wprowadzeniem nowych norm emisji spalin. - W końcówce roku pojawiło się również wiele rejestracji, które nazywam rejestracjami widmo - dodaje Mariusz Chrobot. - W Polsce jest taka możliwość. Wystarczy dostarczyć do urzędu wymagane dokumenty, m.in. z wyciągiem z homologacji. W praktyce rejestrujemy numery silnika, a ciągnik dostarczony może być nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem. 

Ekspert Martin&Jacob twierdzi, że perspektywy na nowy rok również nie są obiecujące. - Wiele wskazuje na to, że obecny rok będzie nadal pogłębiał kryzys w branży maszyn rolniczych, a w najlepszym wypadku może osiągnąć podobne poziomy jak w 2016  - uważa Mariusz Chrobot.

- Poprzedni rok dla branży był rzeczywiście kiepski, ale jestem pełen optymizmu - mówi Wacław Górny, właściciel firmy sprzedającej głównie ciągniki i maszyny rolnicze w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. - Na razie nie spotkałem rolników, którzy podpisaliby już umowy np. w sprawie unijnej pomocy na modernizację gospodarstw, ale niektórzy robią poprawki we wnioskach. Zatem pytań dotyczących maszyn  jest ostatnio więcej. Mam  nadzieję, że w przyszłym półroczu unijna pomoc rozrusza sprzedaż. 

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM