Sprzedaż maszyn i ciągników ciągle spada. Co będzie dalej?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 26 września 2016 09:01

Sprzedaż maszyn i ciągników ciągle spada. Co będzie dalej? fot. za farmer.pl

Podczas targów Agro Show 2016, przedstawiciele Polskiej Izby Maszyn i Urządzeń Rolniczych omówili bieżącą sytuację w branży rolnej. Sprzedaż maszyn ciągle spada. Co będzie dalej?

- Obecny okres jest bardzo trudny dla branży rolniczej. Sprzedaż maszyn spada, nastroje w branży też nie napawają optymizmem - powiedziała Renata Arkuszewska, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych podczas konferencji prasowej inaugurującej targi Agro Show 2016.

Według Renaty Gralik, prezez zarządu PIGMiUR, lata 2015 i 2016 są trudnymi dla branży rolnej. Firmy handlujące sprzętem rolniczym odczuwają spadki nawet 40-50 proc. w porównaniu do ubiegłych lat.

Wyraźnie widoczny jest spadek sprzedaży nowych ciągników. W okresie od stycznia do końca sierpnia 2016 r. - w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego - sprzedaż wyhamowała o 38 proc. Lekki wzrost sprzedaży jest odnotowywany tylko w najniższych kategoriach mocy.

W ubiegłym roku w dobrej sytuacji był jeszcze rynek maszyn towarzyszących. W roku 2016 też odnotowywane są spore spadki w tej grupie maszyn - nawet rzędu 30-50 proc.

- W sierpniu przeprowadziliśmy badanie nastrojów wśród naszych członków. Oo ile w 2014 r. nieznacznie przeważały opinie pozytywne, o tyle w ostatnim czasie dominują i to znacząco opinie negatywne - stwierdziła Arkuszewska.

Przedsiębiorcy i handlowcy duże nadzieje na poprawę sytuacji w branży wiążą z uruchomieniem płatności z PROW 2014-2020. Obecnie ARiMR jest na etapie rozpatrywania złożonych wniosków.

- Czy sytuacja poprawi się po podpisaniu umów przez rolników z ARiMR? Tu też jest wiele znaków zapytania, bo trudna sytuacja nie jest tylko w Polsce, ale ogólnie na rynku. Widzimy co się dzieje w Europie, widzimy co się dzieje w USA. Większość świata na dzień dzisiejszy ma problemy z naszą branżą - zauważyła Renata Gralik.

- Na pewno nie jest to pierwszy ostatni trudno dla branży rok, choć wiele firm zaczyna się już borykać z płynnością finansową. Nastroje nie są dobre, ale co robić? Trzeba jeszcze ciężej pracować, wykazywać się kreatywnością i liczyć na to, że sytuacja wkrótce się poprawi - dodała Gralik.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM