Śmietka w uprawach kapustnych - uwaga na jesienne pokolenie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 września 2016 11:59

Śmietka w uprawach kapustnych - uwaga na jesienne pokolenie fot. shutterstock.com

Na początku września pojawia się jesienne pokolenie śmietki kapuścianej. Larwy stanowią zagrożenie dla upraw kapusty głowiastej i pekińskiej, a także brokuła i kalafiora aż do zbiorów.

Zwalczanie śmietki kapuścianej należy prowadzić na podstawie monitoringu odłowionych samic w pułapce zapachowej, które zawiera chemiczne substancje wabiące, jak atraktanty, stymulanty. Larwy trzeciego pokolenia (oprócz szyjki korzeniowej) niszczą również główne nerwy liści, przez co kapusta traci wartość handlową i nie powinna znajdować się w obrocie. W warunkach wysokiej wilgotności uszkodzone główki są dodatkowo atakowane przez patogeny powodujące gnicie kapusty.

Jako próg ekonomicznej szkodliwości przyjęto odłowienie minimum dwóch samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni.

W ograniczaniu zagrożenia istotne znaczenie mają odpowiednie zabiegi profilaktyczne i agrotechnika (orka przedzimowa po zbiorze roślin i wiosenna). Należy przestrzegać przerwy w uprawie kapusty, brokułów, kalafiora i innych warzyw kapustnych na tym samym stanowisku przez co najmniej 4 lata. Dodatkowo nie wskazane jest bezpośrednie sąsiedztwo roślin długo kwitnących (lucerna, rzepak). 

Decyzję o ochronie upraw należy podjąć w oparciu o monitoring nalotu muchówek. Dla kapusty pekińskiej dostępne są preparaty, tj. Mospilan 20 SP (acetamipryd; dawka 0,2 kg/ha), Proteus 110 OD (tiachlopryd, deltametryna; 0,75 l/ha) - również dla upraw brokuła i kalafiora. W uprawach kapusty głowiastej na wcześniejsze pokolenia stosowano zarejestrowane środki - Karate 2,5 WG, Karate Zeon 050 CS (lambda-cyhalotryna). Przy okazji zabiegów przeciwko mszycom ograniczana jest szkodliwość larw śmietki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM