Śmietka kiełkówka i glebowa – groźne szkodniki w uprawach fasoli

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 marca 2016 10:30

Śmietka kiełkówka i glebowa – groźne szkodniki w uprawach fasoli Śmietka kiełkówka i śmietka glebowa stanowią poważne zagrożenie dla upraw fasoli/ fot. shutterstock.com

Szkodniki, takie jak śmietka kiełkówka i śmietka glebowa dość często stanowią zagrożenie dla upraw fasoli, ale także innych warzyw - ogórków, cebuli, szparagów. Największe straty powodują larwy pierwszego pokolenia, gdyż uszkadzają kiełkujące nasiona, co może doprowadzić do zamierania wschodów roślin.

Śmietka kiełkówka i śmietka glebowa mogą występować w 2 lub 3 pokoleniach w ciągu roku. Lot muchówek pierwszego pokolenia rozpoczyna się wiosną (kwiecień-maj), kolejne pokolenie pojawia się w lipcu, a trzecie - w okresie od sierpnia do października. Larwy tych szkodników oprócz fasoli żerują również na innych roślinach uprawnych, takich jak ogórki, cebula, czosnek, szparagi, a także warzywa kapustne.

Larwy pierwszego pokolenia wgryzają się do wnętrza nasion, ale także mogą żerować w liścieniach, co przeważnie doprowadza do zamierania wschodów roślin. Kolejne pokolenia larw nie stanowią już tak dużego zagrożenia dla upraw fasoli, bowiem zasiedlają rośliny w starszej fazie wzrostu. Niemniej jednak wskazana jest ochrona plantacji przed tymi szkodnikami.

Aby ograniczyć występowanie śmietek należy przestrzegać zasad profilaktyki. Przy wyborze terenu pod uprawę należy unikać stanowisk po roślinach wieloletnich, a także nie dopuszczać do pozostawiania resztek roślinnych. Dodatkowo nawozy organiczne, w tym również zielone powinny być dokładnie przyorane, ponieważ dla samic „przynętą” jest zapach obornika i rozkładających się resztek roślinnych.

W pobliżu plantacji warto zwalczać także kwitnące chwasty, które stanowią źródło pokarmu dla muchówek. Obecnie w ochronie fasoli przed śmietkami zarejestrowany jest preparat Mospilan 20 SP. Zabieg opryskiwania należy rozpocząć po stwierdzeniu osobników dorosłych na plantacji, aż do momentu tworzenia się części jadalnych roślin. W sezonie można wykonać 2 zabiegi w odstępie, co najmniej 10 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM