Śmietka ćwiklanka zagrożeniem dla buraków ćwikłowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 września 2015 10:12

Śmietka ćwiklanka zagrożeniem dla buraków ćwikłowych Larwy śmietki ćwiklanki wyrządzaj szkody na przełomie sierpnia i września/ fot. shutterstock.com

Larwy śmietki ćwiklanki na plantacjach buraka ćwikłowego wyrządzaj szkody jedynie na przełomie sierpnia i września, gdy warzywo to kończy wegetację. W uprawie buraków ćwikłowych konieczne jest przestrzeganie zasad prawidłowego zmianowania, gdyż nie ma zarejestrowanych preparatów do zwalczania tego szkodnika.

Śmietka ćwiklanka jest szkodnikiem występującym również w uprawach buraków - pastewnych, cukrowych, a także liściowych. Larwy wygryzają tkankę pomiędzy dolną, a górną stroną liści. W wyniku czego na liściach pojawiają się dość duże, nieregularne plamy zwane jako „miny”. Larwy powodują szkody wyłącznie na przełomie sierpnia i września, gdy buraki ćwikłowe kończą wegetację.

W ciągu sezonu wegetacyjnego występują trzy pokolenia śmietki ćwiklanki. Lot pierwszego pokolenia śmietki następuje w maju. Samica składa jaja (kilka sztuk) na spodniej stronie liści - na młodszych wzdłuż nerwu głównego, zaś na starszych – przy brzegach blaszki liściowej. Muchówki drugiego pojawiają się od końca czerwca do połowy lipca, a trzeciego od końca sierpnia do połowy września.

Obecnie brak jest zarejestrowanych środków chemicznych do ochrony buraków ćwikłowych przed tym szkodnikiem. W związku z tym konieczne jest przestrzeganie zasad prawidłowego zmianowania.

Aby ograniczyć straty spowodowane przez śmietke ćwiklankę zaleca się wcześniejszy siew nasion. Wówczas szkodnik ten pojawia się na plantacji, gdy buraki są już w fazie wzrostu. Również można zastosować późniejszą przerywkę – składane jaja na młodych liściach są niszczone. Plantację buraków ćwikłowych trzeba regularnie odchwaszczać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM