Śmietka cebulanka zagraża plantacjom. Jak skutecznie chronić uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 czerwca 2015 15:01

Śmietka cebulanka zagraża plantacjom. Jak skutecznie chronić uprawy? www.shutterstock.com

Śmietka cebulanka co roku stwarza poważne zagrożenie w uprawie cebuli. Straty spowodowane przez tego szkodnika znacznie obniżają jakość i wielkość plonu. Śmietki mogą również powodować szkody na plantacjach, m.in. czosnku, cebuli szalotki, szczypiorku, a także pora.

W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia śmietki. Owadem dorosłym jest oliwkowo-szara muchówka, o długości ciała 6-7 mm. Muchy pierwszego pokolenia wylatują w końcu kwietnia, składają jaja u nasady roślin, bądź pod grudkami ziemi. Larwy pierwszego pokolenia żerują w okresie od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca. Natomiast larwy żerują od końca lipca, aż do zbiorów, mogą być także przenoszone do przechowalni.

Larwy niszczą korzenie, wgryzają się do roślin poprzez piętkę. Uszkodzone rośliny więdną, a następnie żółkną i zasychają. Wyrządzają największe szkody, gdy rośliny znajdują się w fazie 1-3 liści. Drugie pokolenie szkodnika wywołuje znaczne szkody we wschodach cebuli ozimej. Uszkodzone rośliny zaczynają gnić i nie nadają się do przechowywania. 

W celu ograniczenia występowania śmietki cebulanki warto zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Podstawą w uprawie cebuli jest płodozmian. Wskazane jest również zachowanie 4-letniej przerwy w uprawie warzyw z tej samej rodziny na tym samym stanowisku, bądź w jego sąsiedztwie. Planując uprawę należy unikać terenów w pobliżu roślin długo kwitnących. Istotną rolę w zniszczeniu poczwarek śmietki mają uprawy mechaniczne, tj. kultywatorowanie, bronowanie itp. 

Zwalczanie chemiczne śmietki cebulanki należy rozpocząć na podstawie systematycznie prowadzonych lustracji pola. Progiem szkodliwości jest znalezienie na 45 roślin 2-3 rośliny z jajami szkodnika na 1 m.b. rzędu. Po przekroczeniu progu szkodliwości należy wykonać zabieg chemiczny. Do zwalczania śmietki dostępne są na rynku zarejestrowane preparaty - Arkan 050 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 050 CS, LambdaCe 050 CS, bądź Wojownik 050 CS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM