Śmietka cebulanka zagraża plantacjom. Jak skutecznie chronić uprawy?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 czerwca 2015 15:01

Śmietka cebulanka zagraża plantacjom. Jak skutecznie chronić uprawy? www.shutterstock.com

Śmietka cebulanka co roku stwarza poważne zagrożenie w uprawie cebuli. Straty spowodowane przez tego szkodnika znacznie obniżają jakość i wielkość plonu. Śmietki mogą również powodować szkody na plantacjach, m.in. czosnku, cebuli szalotki, szczypiorku, a także pora.

W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia śmietki. Owadem dorosłym jest oliwkowo-szara muchówka, o długości ciała 6-7 mm. Muchy pierwszego pokolenia wylatują w końcu kwietnia, składają jaja u nasady roślin, bądź pod grudkami ziemi. Larwy pierwszego pokolenia żerują w okresie od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca. Natomiast larwy żerują od końca lipca, aż do zbiorów, mogą być także przenoszone do przechowalni.

Larwy niszczą korzenie, wgryzają się do roślin poprzez piętkę. Uszkodzone rośliny więdną, a następnie żółkną i zasychają. Wyrządzają największe szkody, gdy rośliny znajdują się w fazie 1-3 liści. Drugie pokolenie szkodnika wywołuje znaczne szkody we wschodach cebuli ozimej. Uszkodzone rośliny zaczynają gnić i nie nadają się do przechowywania. 

W celu ograniczenia występowania śmietki cebulanki warto zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Podstawą w uprawie cebuli jest płodozmian. Wskazane jest również zachowanie 4-letniej przerwy w uprawie warzyw z tej samej rodziny na tym samym stanowisku, bądź w jego sąsiedztwie. Planując uprawę należy unikać terenów w pobliżu roślin długo kwitnących. Istotną rolę w zniszczeniu poczwarek śmietki mają uprawy mechaniczne, tj. kultywatorowanie, bronowanie itp. 

Zwalczanie chemiczne śmietki cebulanki należy rozpocząć na podstawie systematycznie prowadzonych lustracji pola. Progiem szkodliwości jest znalezienie na 45 roślin 2-3 rośliny z jajami szkodnika na 1 m.b. rzędu. Po przekroczeniu progu szkodliwości należy wykonać zabieg chemiczny. Do zwalczania śmietki dostępne są na rynku zarejestrowane preparaty - Arkan 050 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 050 CS, LambdaCe 050 CS, bądź Wojownik 050 CS.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI