Śliwa kontra owocnice - czyli jak skutecznie chronić drzewa w sadzie?

Autor: www.sadyogrody.pl 14 maja 2015 15:03

Śliwa kontra owocnice - czyli jak skutecznie chronić drzewa w sadzie? fot. inhort.pl; zawiązek uszkodzony przez owocnice

W sadach śliwowych dużą szkodliwość wykazują owocnice śliwowe. Decyzję o sposobie i terminie ich zwalczania należy podjąć po przeprowadzeniu lustracji.

Na śliwach występują - owocnica żółtoroga i jasna. Kilka dni przed kwitnieniem rozpoczynają się loty osobników dorosłych. Samice składają jaja w działkach kielicha lub w kielichu. Larwy wylęgają się pod koniec opadania płatków kwiatowych i wygryzają w zawiązkach owoców widoczne otwory. Uszkodzone zawiązki opadają, w ten sposób owocnice mogą zniszczyć 40-60 proc. zawiązków.

W fazie białego pąka kwiatowego należy umieścić na drzewach śliwy białe pułapki lepowe (min. 3 pułapki na 1 ha sadu), które trzeba sprawdzać co 2-3 dni, Progiem zagrożenia jest odłowienie 80 osobników dorosłych średnio na 1 pułapkę lepową do końca kwitnienia śliwy.

W końcowym okresie opadania płatków kwiatowych należy wykonać zabieg opryskiwania. Polecane insektycydy to Calypso 480 SC - środek o działaniu układowym, wykazuje najskuteczniejsze działanie w temperaturze powyżej 10 st. C. Do zwalczania owocnicy zarejestrowany jest także Mospilan 20 SP, który działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo, również przy temperaturze powyżej 10 st. C.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM