Śliwa bez objawów szarki – ocena prof. Makosza

Autor: Prof. dr hab. Eberhard Makosz / TRSK 02 października 2017 14:21

Śliwa bez objawów szarki – ocena prof. Makosza Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych/ fot. PTWP

W krajowej produkcji owoców, śliwki odgrywają marginalną rolę. Przy zbiorach około 100 tys. ton, udział w globalnej produkcji owoców, wynosi zaledwie 0.25  proc. W ostatnich 25 latach, zbiory śliwek zmniejszyły się o około 75 tys. ton. Główny powód, silne porażenie drzew 'Węgierek' przez groźną chorobę wirusową, zwana szarką lub ospowatością śliw – podkreśla prof. Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Owoce z chorych drzew nie nadają się do spożycia, ani do produkcji różnych przetworów, włącznie śliwowicy. Jak dotąd nie ma sposobu zwalczania tej choroby, jedyny to karczowanie chorych drzew. W rejonie Lącka, znanego z dużej koncentracji uprawy Węgierek i śliwowicy, nie ma już większych sadów z odmianą Węgierki Zwykłej i także w nowych nasadzeniach.

W jednym z sadów we wsi Tęgoborzy, powiat Nowy Sącz, rośnie kilkudziesięcioletnia śliwa bez objawów choroby szarki na liściach i owocach. Około 10 lat temu, tym drzewem zainteresował się Stanisław Małek mieszkaniec Tęgoborzy. Drzewo dobrze obserwował, rozpoczął produkcję drzewek i zakładanie sadów z tych drzewek w swoim gospodarstwie. Od wielu lat obserwacje na drzewkach w szkółce i drzewach w sadzie, prowadzi Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Nowak.

Wykonuje także laboratoryjne testy o tej chorobie na tych drzewach. Od kilku lat, tymi drzewami interesują się Pani prof. dr hab. Elżbieta Rozpara z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i moja skromna osoba. Po tych wieloletnich obserwacjach, ten czteroosobowy zespół, nie zauważył objawów szarki na liściach i owocach. Są to teraz w naszym kraju pierwsze drzewa typu Węgierek wolnej od tej groźnej choroby wirusowej. Warto nadmienić, że w niedalekiej odległości, rosną drzewa Węgierki Zwykłej, z silnymi objawami szarki na liściach i owocach.

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, bada się odporność tych drzew na szarkę. Drzewka bada się także w stacjach Centralnego Ośrodka Badania Odmian Uprawnych w Słupi Wielkiej. Wstępna nazwa Temano.

W warunkach Tęgoborzy, na IV klasie gleby i na słabo rosnącej podkładce siewki Węgierki Wangenheima, drzewa osiągają średnio silny wzrost. Odpowiednia rozstawa drzew, 4.0 x 2.0 - 2.5 1000 - 1250 na hektarze. Drzewa obficie i corocznie owocują. W okresie pełnego owocowania drzew, plon może przekroczyć 30 kg, owoców wysokiej jakości z drzewa. Owoce kształtem podobnym do Węgierek, nieco większe od owoców Węgierki Zwykłej. Barwa skórki granatowa, z pięknym szaro niebieskim nalotem. Miąższ koloru zielonkawo - żółtego, łatwo odchodzi od pestki. Średnia masa owocu około 25 gram. Drugą bardzo ważną zaletą tej odmiany, to bardzo dobry smak owoców. Zdaniem wielu konsumentów, najsmaczniejsze owoce odmian Węgierek uprawianych w naszym kraju. Są to owoce wybitnie deserowe. Nadają się także do wypieków, kandyzowania i produkcji śliwowicy.

- Przez uprawę tej odmiany, możemy ponownie produkować śliwki Węgierki, o wyższych walorach niż dotychczas uprawiane odmiany tego gatunku. Podkreślam te dwie ważne zalety, brak szarki oraz wspaniały smak owoców. Już z tych powodów, zasługuję na uwagę, zwłaszcza ze strony producentów owoców. Przy wysokiej plenności, gwarantuje dobry wynik ekonomiczny. Jestem spokojny o zbyt owoców. Warto rozpocząć próby uprawy, zarówno w małych sadach przydomowych, jak i w większych sadach towarowych – mówi prof. Makosz, przewodniczący zarządu TRSK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM