Słabo wybarwione jabłka - kolejny problem sadowników (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 18 września 2016 15:56

Wyjątkowo upalny wrzesień w tym roku nie sprzyja wybarwieniu jabłek. Stosowanie nawozów i regulatorów wzrostu w połowie lata nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a jak wiadomo największym zainteresowaniem na rynku cieszą się jabłka w pełni czerwone lub dwukolorowe pokryte intensywnym rumieńcem.

W połowie września jabłka powinny być już odpowiednio wybarwione, a w sadach zielono – tylko owoce odmian 'Red Jonaprince', prążkowanej 'Gali' czy 'Red Delicious' mogą pochwalić się czerwonym wybarwieniem. Największe problemy dotyczą odmian 'Sampion’ i 'Ligol', nieciekawie jest również w przypadku 'Jonagoreda'. Obecny sezon nie sprzyja produkcji jabłek wysokiej jakości. Z początkiem lata jabłonie zostały naznaczone gradem, a obecnie sadownicy zmagają się z niedostatecznym wybarwieniem owoców.

Oprócz odpowiedniej agrotechniki, czyli formowania drzew w celu poprawy dostępu światła, czy aplikacji nawozów opartych na fosforze i potasie w połowie lata, istotne znaczenie mają również czynniki atmosferyczne, na które niestety nie mamy wpływu. Problemem była zbyt niska różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą, co nie sprzyjało powstawaniu czerwonych barwników antocyjanów (głównie cyjanidyny), które odgrywają kluczową rolę przy wytworzeniu pożądanego rumieńca.

Jak mówi w rozmowie z redakcją, Wojciech Romanowski sadownik z gminy Nasielsk, z początkiem września zabrakło odpowiednich warunków, aby uzyskać intensywne wybarwienie, a jabłka bez rumieńca ciężko jest sprzedać po dobrej cenie. - Mamy już prawię połowę września, a dla niektórych odmian jest zbyt późno. Najgorzej sytuacja jest w przypadku 'Sampiona', czy odmiany 'Jonagold Decosta', natomiast inne jak 'Idared' czy 'Gloster' mają jeszcze trochę czasu – tłumaczy zmartwiony sadownik.

- W ciągu ostatnich dwóch dni temperatura w nocy spadła do 9 st. C, lecz termin zbioru i tak może się przesunąć. Pojawia się również problem szklistości miąższu – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM