Skutki niedostatku boru w uprawie buraków - jak im zapobiegać?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 kwietnia 2016 11:48

Skutki niedostatku boru w uprawie buraków - jak im zapobiegać? Niedostatek boru przyczynia się do wystapienia zgorzeli liści sercowych buraka/ fot. shutterstock.com

Buraki ćwikłowe niekorzystnie reagują na deficyt boru w podłożu. Niski poziom tego mikroskładnika prowadzi do zgorzeli liści sercowych i suchej zgnilizny korzeni, co skutkuje znacznymi stratami w plonie.

Niewystarczający poziom boru (bądź słaba jego przyswajalność) może występować na glebach lekkich, a także przy niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak brak opadów i wysokie temperatury (susza). Niekiedy deficyt boru również może być  związany z nadmiernym wapnowaniem. Dlatego nie zaleca się siewu buraków ćwikłowych bezpośrednio po tym zabiegu.

Konsekwencją niedostatku boru jest zgorzel liści sercowych buraka. Symptomy tej choroby uwidaczniają się na najmłodszych liściach, które ulegają deformacjom. W dalszym stadium choroby blaszki liściowe brązowieją i zamierają. Sucha zgnilizna korzeni objawia się zamieraniem tkanek miąższu, co prowadzi do czernienia buraków, a następnie ich gnicia. Na korzeniach również mogą tworzyć się spękania.

Aby zapobiec występowaniu zgorzeli liści sercowych i suchej zgniliźnie korzeni warto  prowadzić odpowiednie nawożenie upraw. Wskazane jest stosowanie nawozów zawierających w swym składzie bor (np. superfosfat borowany, lub boraks). W razie potrzeby buraki ćwikłowe należy dolistnie dokarmiać w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM