Skuteczność zabiegów przerzedzania w 2016 roku i zalecenia na nowy sezon

Autor: www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2017 12:08

Skuteczność zabiegów przerzedzania w 2016 roku i zalecenia na nowy sezon Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex, fot. redakcja Sadyogrody.pl

Podczas Regionalnej Konferencji Sadowniczej zorganizowanej w Warce, Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex omówił spostrzeżenia odnośnie przerzedzania zawiązków w wybranych sadach w 2016 roku oraz przedstawił zalecenia na nowy sezon.

Robert Binkiewicz zaznaczył, że wciąż niewielu sadowników wykonuje zabieg wczesnego przerzedzania kwiatów ATS-em, pomimo łagodnej pogody (bez przymrozków) w okresie kwitnienia. - Tylko doświadczeni sadownicy, którzy od lat stosują ATS do przerzedzania nie mają wątpliwości o ten zabieg – powiedział.

Dodał, że sadownicy mający doświadczenie (przy dobrym kwitnieniu) najczęściej jako pierwszy zabieg w dwuetapowym programie przerzedzania odmian ‘Gala’, ‘Szampion’, ‘Golden’ czy ‘Pinova’ aplikują ATS w drugiej połowie kwitnienia. W minionym sezonie była konieczność wykonania drugiego zabiegu preparatem Globaryll na 10-12 mm zawiązki.

- Są również sadownicy, którzy stosują program oparty tylko na ATS-ie wykonując 2 a nawet 3 zabiegi w okresie kwitnienia, na odmianach ‘Szampion’ czy ‘Gala’ – zaznaczył.

W jego opinii, najpopularniejszą substancją do późnego przerzedzania zawiązków jest benzyloadenina. - Coraz więcej sadowników decyduje się na zabieg preparatem Globaryll, który jest bezpieczny zarówno dla odmian drobnoowocowych, jak i wielkoowocowych. Przy dobrej, ciepłej pogodzie efekty przerzedzania widać już po 5-7 dniach – mówił Robert Binkiewicz.

Od sezonu 2016 do przerzedzania zawiązków wykorzystywany jest również preparat Brevis 150 SG. Pomimo zaleceń producenta, w praktyce programu dwuzabiegowego realne jest wykonanie jednego zabiegu w dawce 1,1-1,6 kg/ha na 10-12 mm zawiązki. W odróżnieniu do BA – jak zaznaczył Binkiewicz – na pierwsze efekty trzeba zaczekać dość długo (10-14 dni). Zaletą tego preparatu są mniejsze wymagania dot. warunków atmosferycznych podczas wykonywanego zabiegu w odróżnieniu do benzyloadeniny.

Robert Binkiewicz podczas konferencji przedstawił również zalecenia przerzedzania na sezon 2017.

Dla odmian ‘Gala’, ‘Golden’, ‘Szampion’, ‘Pinova’ i ‘Idared’ przewidziane są dwa warianty przerzedzania. W programie dwuetapowym pierwszy zabieg wykonany ATS (15 kg/ha) w drugiej połowie kwitnienia, natomiast drugi preparatem Globaryll w dawce 1,2 l/ha na zawiązki 10-12 mm, pod warunkiem dobrej, słonecznej pogody (temperatura 25 st. C). Przy słabszych warunkach atmosferycznych zalecany jest Brevis (dawka 1,2 kg/ha; zawiązki 10-12 mm).

W Programie jednoetapowym (dla sadowników, którzy nie decydują się na ATS w kwitnienie, a zawiązanie jest bardzo dobre) na odmianach ‘Gala’, ‘Golden’, ‘Szampion’,’ Pinova’, ‘Idared’ Robert Binkiewicz polecał stosowanie środka Globaryll w dawce 1,3-1,5 l/ha na 10-12 mm zawiązki, przy słonecznej pogodzie, lub w gorszych warunkach atmosferycznych preparat Brevis 1,5-1,6 kg/ha na 10-12 mm zawiązki.

- W przypadku grupy Jonagold, odmian 'Red Jonaprince', 'Ligol' zalecany jest tylko program jednoetapowy z wykorzystaniem preparatu Globaryll, w dawce 1-1,2 l/ ha na 10-12 mm zawiązki, przy dobrej, pogodzie. Należy pamiętać, że przy tych odmianach występuje większy naturalny opad zawiązków – mówił Robert Binkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM