Skuteczność fizycznych metod zwalczania chwastów

Autor: www.sadyogrody.pl 17 kwietnia 2015 12:21

Skuteczność fizycznych metod zwalczania chwastów fot. shutterstock.com

Stosowanie fizycznych metod nie zawsze jest skuteczne, często wymagają one więcej nakładów pracy i większych kosztów niż opryskiwanie. Aby uzyskać pełną satysfakcję należy łączyć różne zabiegi ze sobą a także z chemicznymi metodami.

Niechemicznie sposoby zwalczania chwastów znajdują głównie zastosowanie w uprawach ekologicznych, gdzie zabronione jest używanie herbicydów, ale także w uprawach integrowanych celem ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

Istnieje kilka fizycznych metod zwalczania chwastów. Należą do nich: solaryzacja, termiczne zwalczanie, metody innowacyjne (elektromagnetyczne, laserowe, elektryczne, wymrażanie), ściółkowanie, wszelkie metody mechaniczne, niszczenie chwastów sprężonym powietrzem.

Solaryzacja polega na okryciu gleby przezroczystą folią na okres kilku tygodni. Temperatura panująca w takich warunkach „wypala” rośliny znajdujące się po folią. Metoda ta nie zawsze sprawdza się w polskich warunkach ze względu na zbyt małe promieniowanie słoneczne.

Termiczne zwalczanie polega na wypalaniu chwastów za pomocą wypalarki płomieniowej zasilanej gazem propan – butan, lub elementów grzejnych np. płyty ceramicznej.  

Ściółkowanie wykonuje się za pomocą kory drzew, trocin, roślin posadzonych rok wcześniej i ściętych, czarnej folii lub czarnej włókniny.

Do metod mechanicznych zaliczamy: koszenie, glebogryzarkowanie, pielenie, orka, podorywka itp. 

Są to najczęściej stosowane fizyczne sposoby zwalczania. Można także niszczyć chwasty za pomocą sprężonego powietrza o ciśnieniu 10 bar. Powietrze wprowadzane jest do gleby za pomocą sztywnych rurek i dodatkowo doprowadzane do specjalnego kultywatora. Urządzenia stosowane do zwalczania chwastów takie jak : wypalarka, sprężarka, glebogryzarka, kultywator czy pług znane były i wykorzystywane do innych celów/zabiegów. Maszyny stosowane w metodach innowacyjnych są bardzo drogie i rzadko kogo stać na ich zakup.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM