Skuteczna ochrona przed amerykańskim mączniakiem agrestu

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 lipca 2015 09:21

Skuteczna ochrona przed amerykańskim mączniakiem agrestu www.shutterstock.com

Sprawcą amerykańskiego mączniaka agrestu jest grzyb Sphaerotheca mors-uvae. Symptomy tej choroby przeważnie można zaobserwować na pędach, wierzchołkowych liściach, jak również na owocach agrestu. Rozwojowi tej choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda.

Na porażonych częściach roślin widoczny jest biały, mączysty nalot (grzybnia z zarodnikami konidialnymi), który w późniejszym stadium choroby staje się brunatny. Wzrost i rozwój zainfekowanych krzewów zostaje zahamowany, a wierzchołki pędów zamierają. Owoce nie dorastają do wielkości typowej dla danej odmiany, tracą wartość handlową i nie nadają się do sprzedaży.

Grzyb Sphaerotheca mors-uvae zimuje na porażonych pędach w postaci otoczni. Pierwotnym źródłem infekcji są zarodniki workowe, natomiast wtórnym – zarodniki konidialne, które powstają na porażonych częściach krzewu. Amerykański mączniak agrestu stwarza zagrożenie również dla upraw czarnej porzeczki.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby warto uprawiać odmiany odporne na grzyb Sphaerotheca mors-uvae. Ponadto należy unikać nadmiernego zagęszczenia roślin, a także prześwietlać krzewy. W okresie wiosennym wskazane jest usuwanie porażonych pędów z plantacji.

W ochronie przed amerykańskim mączniakiem agrestu można zastosować preparaty, m.in. Tores 250 EC, Zato 50 WG, Nimrod 250 EC, bądź Topas 100 EC. Zabieg tymi środkami należy wykonać bezpośrednio przed kwitnieniem roślin. Maksymalnie w ciągu sezonu można wykonać 2 opryski.

Natomiast po kwitnieniu, jak również po zbiorze owoców można zastosować preparaty, m.in. Nimrod 250 EC, Score 250 EC, Tores 250 EC i Zato 50 WG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM