Skośnik pomidorowy – groźny szkodnik upraw pomidorów

Autor: www.sadyogrody.pl/www.piorin.gov.pl 03 listopada 2015 11:51

Skośnik pomidorowy – groźny szkodnik upraw pomidorów Skośnik przyczynia się do gnicia owoców/ fot. piorin.gov.pl

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta Povolny) stanowi zagrożenie dla plantacji pomidorów. Może zasiedlać również uprawy - ziemniaków, oberżyny, papryki. W Polsce stwierdzano przypadki jego obecności, w tym na przesyłkach materiału importowanego.

Skośnik pomidorowy zasiedla rośliny pomidora w każdej fazie wzrostu - od siewki, aż do momentu owocowania. Gąsienice wgryzają się do liści, łodyg i owoców – drążąc tzw. miny. Objawy żerowania przybierają nieregularny kształt, na nadziemnych częściach widoczne są nekrozy. Typowym symptomem obecności skośnika są odchody na pąkach wierzchołkowych, a także owocach.

Szkodnik ten cechuje się dużą reproduktywnością. W ciągu roku może rozwinąć się aż do 10–12 pokoleń, w zależności od regionu jego występowania. Motyle są szarobrązowe, z czarnymi plamkami na przednich skrzydłach (długości około 7 mm, rozpiętości skrzydeł 10 mm). Natomiast gąsienice są kremowe, po czym przyjmują różowy odcień.

Osobniki dorosłe przelatują na niewielkie odległości zasiedlając rośliny uprawne. Na większe dystanse rozprzestrzenia się wraz z prądami powietrza. Szkodnik ten może być również przenoszony wraz ze znajdującymi się w obrocie porażonymi owocami, na opakowaniach, bądź z roślinami przeznaczonymi do uprawy. W Polsce wykrywano obecność skośnika w przesyłkach materiału importowanego.

Pierwsze objawy uszkodzonych roślin zaobserwowano w Hiszpanii w 2006 roku. Wydajność produkcyjna plantacji spadła. W Europie skośnik pomidorowy był notowany, m.in. w Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Niemczech, Portugalii, Rosji, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

W Ameryce Południowej skośnik jest uznawany za najważniejszego szkodnika pomidora w uprawie polowej, jak i szklarniowej. W celu stwierdzenia obecności szkodnika należy prowadzić ocenę wizualną roślin. Ostateczna identyfikacja powinna być przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych. Szkodnik ten może zasiedlać również inne gatunki roślin z rodziny psiankowatych, np. ziemniaki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM