Siewniki pneumatyczne przyszłością warzywnictwa

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 16 stycznia 2015 13:16

Siewniki pneumatyczne przyszłością warzywnictwa fot. za najbar.com.pl

Siewniki pneumatyczne są dokładniejsze i nowocześniejsze konstrukcyjnie od tradycyjnych mechanicznych. Choć dużo droższe, pozwalają na większą precyzję siewu i wysianie dokładnie założonej liczby nasion na ha.

Zasadą działania siewników rzędowych jest mechaniczne wygarnianie nasion ze zbiornika, natomiast pneumatycznie przemieszczane są one do bruzdy. Ruch ich spowodowany jest strumieniem powietrza tworzonym przez wentylator. Powietrze przenosi nasiona do głowicy rozdzielacza, dalej do przewodów nasiennych i stamtąd do gleby. Siewniki rzędowe punktowe pozwalają na precyzyjny wysiew w jednakowo odległych rzędach i w takiej samej odległości między nasionami. Pogorszenie równomierności siewu następuję na terenie pagórkowatym (15 stopni i więcej).

Są dwa rodzaje siewników pneumatycznych: nadciśnieniowe i podciśnieniowe. W nadciśnieniowych nasiono dociskane jest przez powietrze do tarczy wysiewającej, a nadmiar nasion znajdujących się przy otworze przemieszczany jest z powrotem do zbiornika. W typie podciśnieniowym nasiona pod ciśnieniem  zasysane są do otworu w tarczy, która obracając się transportuje je ze zbiornika poprzez redlicę do gleby. Dmuchawa może być napędzana tradycyjnie przez wałek WOM lub hydraulicznie. Wadą tych siewników jest głośna praca wentylatorów – powyżej 80 dB. Zbiornik nasienny nie musi być zespolony z urządzeniem, może znajdować się np. z przodu ciągnika.

Siewniki pneumatyczne znajdują zastosowanie głównie w większych gospodarstwach, umożliwiających wysiew co najmniej 150 ha/m szerokości siewnika. Niestety są także droższe (dwukrotnie od mechanicznych), ze względu na konieczność zainstalowania dmuchawy i precyzyjniejszych elementów wysiewających. Maszyny te są uniwersalne, można wykorzystać je do siania nasion o różnym kształcie i wielkości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM