Sezon przechowalniczy 2016/17 – pierwsze oceny od AgroFresh Consulting

Autor: AgroFresh Consulting/ www.sadyogrody.pl 23 maja 2017 09:30

Sezon przechowalniczy 2016/17 – pierwsze oceny od AgroFresh Consulting fot. za facebook AgroFresh Consulting

- Przy otwieraniu komór przechowalniczych w 2017 roku zauważalny był dużo większy poziom odrzucanych owoców, ze względu na pojawianie się gorzkiej plamistości podskórnej tzw. korka. Szczególnie jest to widoczne na odmianie Ligol, Jonagold oraz Szampion – informują doradcy z AgroFresh Consulting.

- Pogoda podczas zbiorów jesienią 2016 charakteryzowała się z początku wysokimi temperaturami, a potem intensywnymi opadami deszczu, które miały wpływ na zdolność przechowalniczą jabłek. Jednym z istotnych elementów była także słaba dystrybucja wapnia w owocach. Co istotne, wielu sadowników, z powodu przykrych doświadczeń z poprzedniego sezonu przechowalniczego, zaczęło dużo większą uwagę przykładać do zbioru oraz załadunku komór – podają eksperci.

- Obserwując tegoroczne wyniki przechowywania zdecydowanie mniejszym problemem jest oparzelizna powierzchniowa, tak zwana czekolada, w porównaniu do sezonu 2015/16. Natomiast notujemy dużo więcej start związanych z przejrzewaniem owoców i rozpadem starczym, nazywanym przez sadowników puchnięciem owoców – zaznaczają doradcy z AgroFresh Consulting.

W ich ocenie, z chorób grzybowych największym problemem wydaje się w tym sezonie gorzka zgnilizna (oczkowanie owoców) chociażby na odmianie Szampion. Jako główną przyczynę można podać sprzyjające infekcji warunki pogodowe podczas zbiorów (intensywne opady deszczu), lub brak zastosowania właściwej ochrony przedzbiorczej.

W połowie maja w komorach chłodniczych – według ocen AgroFresh Consulting – znajduje się dużo mniej jabłek niż w tym samym okresie rok temu. Głównie są to odmiany z grupy Jonagold, Szampion i Ligol oraz tylko w niewielkim stopniu Idared.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM