Septorioza selera – jak chronić uprawę przed tą chorobą?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 lipca 2015 14:47

Septorioza selera – jak chronić uprawę przed tą chorobą? www.shutterstock.com

Septorioza należy do najgroźniejszych chorób występujących w uprawie selera korzeniowego, jak również naciowego. Sprawcą tej choroby jest grzyb Septoria apiicola, który przy dużym nasileniu może spowodować straty w plonie blisko 40-50 proc.

Źródłem tej choroby mogą być resztki pożniwne oraz zakażony materiał nasienny. Septorioza jest w szczególności niebezpieczna dla upraw nasiennych, gdyż wywołuje zamieranie szypułek kwiatowych, pąków, a także zawiązków nasion. W wyniku uszkodzenia liści może dojść do znacznego zmniejszenia plonu. Rozprzestrzenianiu się tej choroby sprzyja ciepła i wilgotna pogoda.

Pierwsze objawy septoriozy mogą być widoczne już w stadium siewek. Na liścieniach i liściach siewek pojawiają się brunatnoszare plamy. Po kilku tygodniach od wysadzenia rozsady, na blaszkach i ogonkach liściowych zainfekowanych roślin tworzą się ciemnobrunatne owocniki grzyba (piknidia).

Aby zapobiec tej chorobie zaleca się wprowadzić do uprawy odmiany tolerancyjne na grzyba Septoria apiicola. Ponadto należy wysiewać jedynie nasiona zaprawione fungicydami zawierającymi tiuram, bądź środkami naturalnymi. Na plantacji warto niszczyć pierwotne źródła zakażenia. Natomiast na polach, gdzie wystąpiła ta choroba trzeba zachować przerwę w uprawie selerów przez okres 2-3 lat.

W ochronie chemicznej można zastosować preparaty, m.in. Amistar 250 SC, Ascom 250 SC, Atol 250 SC, Dobromir Top 250 SC, Mirador 250 SC, Sammisto 250 SC, bądź Strobi 250 SC. Zabieg opryskiwania wyżej wymienionymi środkami należy wykonać zapobiegawczo począwszy od fazy BBCH 13 (faza 3 liścia), lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby na roślinach. Kolejne zabiegi można wykonać w odstępnie co 7-10 dni, stosując przemiennie fungicydy o odmiennym mechanizmie działania. Zaleca się maksymalnie 3 zabiegi w sezonie wegetacyjnym.

Do zwalczania septoriozy selera można zastosować również preparat Scorpion 325 SC. Środek ten należy stosować zapobiegawczo, lub natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby od fazy, gdy rośliny osiągną 10 proc. masy liściowej do 80 proc. masy typowej dla odmiany (BBCH 40-48). W sezonie wegetacyjnym maksymalnie można wykonać 2 zabiegi, co 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM