Sekator pneumatyczny czy elektryczny - który wybrać?

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 08 stycznia 2015 09:07

Sekator pneumatyczny czy elektryczny - który wybrać? fot. shutterstock.com

Rozwój sadownictwa i nowych technologii spowodował wejście na rynek sekatorów elektrycznych i pneumatycznych, które zastępują te ręczne. Czołowe firmy produkujące sekatory to Bahco i Felco mające znaczny udział w rynku.

Sekatory elektryczne są to sekatory zużywające energię pochodzącą z baterii ładowanych w zwykłym gniazdku domowym. Bateria umieszczona jest w plecaku połączonym kablem z głównym urządzeniem.  Waga akumulatora jest zależna od pojemności i producenta np. sekator Felco 820 posiada baterię ważącą 790 g i wytrzymującą pół dnia lub dzień w zależności od sposobu pracy, a konkurencyjny sekator Bahco 9320 ma w zestawie baterię o wadze 3 470 g będącą w stanie pracować 8 godzin bez przerwy. Sekator Felco 820 jest w stanie ciąć gałęzie do 45 metrów średnicy, posiada trzystopniową regulację otwarcia ostrza. Cięcie następuję po wciśnięciu  przycisku. Na wyposażeniu jest wyświetlacz informujący użytkownika o poziomie naładowania baterii, liczbie cięć, udział procentowy cięć małych i dużych itp. Posiada także gniazdo USB z opcją ładowania telefonu komórkowego czy odtwarzacza MP3. Cena takiego sekatora to ok. 6 tys. zł.

Sekatory pneumatyczne uruchamiane są za pomocą skompresowanego powietrza pochodzącego ze sprężarki umieszczonej w ciągniku bądź dołączonej do platformy sadowniczej.  Po naciśnięciu spustu powietrze naciska na tłoczek znajdujący się wewnątrz tulei, który powoduje ruch ostrza.  Pod wpływem sprężyny ostrze wraca do pierwotnego stanu. Z względów bezpieczeństwa sekator wyposażony jest w  mechanizm zapobiegający przypadkowemu naciśnięciu. Cena takiego urządzenia waha się w granicach 500 zł w zależności od modelu i producenta.

Wybór pomiędzy sekatorem elektrycznym a pneumatycznym jest zależny od sposobu cięcia. Jeżeli drzewa są małe i tniemy sami rozsądniej wybrać elektryczny model, bez potrzeby używania ciągnika czy platformy. Posiadanie platformy ze sprężarką umożliwia nam podłączenie kilku sekatorów pneumatycznych naraz, co znacząco obniży koszty i czas pracy.

Do obu rodzajów istnieje możliwość podłączenia przedłużki zwiększającej zasięg cięcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM