Sadzeniaki ziemniaka narażone na atak szkodników glebowych

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 26 kwietnia 2017 09:41

Sadzeniaki ziemniaka narażone na atak szkodników glebowych Próg ekonomicznej szkodliwośći dla drutowców wynosi 11 do 20 larw na 1 m2; Fot. T. Erlichowski

Od momentu, kiedy sadzeniak trafia do gleby narażony jest na bytujące tam szkodniki glebowe. Koniecznie należy podjąć działania, które skutecznie je wyeliminują. Tym bardziej, że zmniejszają plon nawet o jedną trzecią - czytamy w Farmerze.

Nie bez powodów zalecane jest stosowanie zaprawy insektycydowo-fungicydowej w momencie wysadzania bulw. Zabieg ten ma na celu ograniczyć straty w okresie wschodów roślin. To najskuteczniejsza metoda eliminująca grzyby powodujące rizoktoniozę ziemniaka i stadia larwalne szkodników glebowych.

Najważniejszymi glebowymi szkodnikami ziemniaka są : drutowce (Elateridae) - (larwy chrząszczy sprężykowatych), pędraki (Melolonthinae) – larwy żukowatych oraz niszczyka ziemniaczaka (D. destructor). Rozwój larw, których żerowanie, trwa w glebie, w zależności od gatunku, 2-5 lat (drutowce i pędraki) lub 1-2 lata (gąsienice rolnic). Najczęściej występującym szkodnikiem, wywołującym największe straty są drutowce.

Szkodliwość wymienionych agrofagów związana jest przede wszystkim z uszkodzeniami bulw. Obecność kanałów dyskwalifkuje bulwy jako produkt handlowy.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM