Sadom brzoskwiniowym zagraża kędzierzawość liści brzoskwini

Autor: www.sadyogrody.pl 06 marca 2017 11:58

Sadom brzoskwiniowym zagraża kędzierzawość liści brzoskwini fot. shutterstock.com

Na terenie województwa dolnośląskiego i łódzkiego PIORiN w zeszłym tygodniu uaktywnił pierwsze komunikaty dotyczące zagrożenia ze strony kędzierzawości liści brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini (Taphrina deformans) jest chorobą występującą corocznie w sadach brzoskwiniowych, lecz w różnym nasileniu. Infekcji sprzyjają częste opady deszczu w okresie wczesnowiosennym. Obecnie PIORiN sygnalizuje zagrożenie tą chorobą na terenie województwa dolnośląskiego i łódzkiego.

Do zakażenia dochodzi w okresie wiosennym podczas pękania pąków. Porażeniu ulegają najczęściej liście (już w najwcześniejszych stadiach rozwoju), natomiast rzadziej – pędy, kwiaty czy owoce. Porażone kwiaty zamierają i opadają. Rozwijające się blaszki liściowe grubieją, ulegają deformacji i przebarwiają się na kolor czerwono-karminowy. Na powierzchni zainfekowanych liści pojawia się delikatny, szaro-biały nalot grzyba. W efekcie dochodzi do przedwczesnej defoliacji już pod koniec czerwca.

Na porażonych owocach widoczne są drobne rany i przebarwienia skórki. Niechronione drzewa słabiej plonują i są bardziej podatne na przemarzanie podczas zimy.

Zabiegi chemiczne należy rozpocząć w okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem wegetacji (gdy temperatura przekroczy 6 st. C). Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie drzew cieczą użytkową - wierzchołków pędów i spękań kory na pniu. Profilaktycznie zaleca się również wycięcie porażonych pędów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM