Rynek nawozów: Nie będzie sezonowych wzrostów cen w okresie wiosennym

$data.author.description Autor: Farmer.pl 22 stycznia 2015 09:27

Rynek nawozów: Nie będzie sezonowych wzrostów cen w okresie wiosennym fot. PTWP

Ceny nawozów mineralnych są tańsze niż w analogicznym czasie ostatnich lat. Nie ma też co się spodziewać drastycznych wzrostów mimo nawet zwiększonego popytu. Dlaczego?

Na razie ceny produktów są stabilne i niższe niż w latach ubiegłych. Tona mocznika kosztuje brutto ok. 1460 zł, RSM - 920 zł, saletra amonowa - 1260 zł, fosforan amonu - 2000 zł, saletrzak - 1200 zł, superfosfat prosty - 800 zł, superfosfat wzbogacony - 1450 zł, sól potasowa - 1500 zł. Oczywiście cena jest zróżnicowana i zależy od wielkości zakupionej partii, opakowań nawozów (BB są tańsze o średnio 20 zł na tonie brutto), a także regionu i marki.

Jakie są szacunki na przyszłość? Spadek cen z ostatnich miesięcy ubiegłego roku prawdopodobnie zostanie zahamowany z powodu przewidywanego zwiększonego popytu. - Mało prawdopodobne będą jednak sezonowe wzrosty cen w okresie wiosennym, jakie notowano w latach poprzednich, głównie z powodu wyraźnego spadku światowych cen nawozów mineralnych, ale także mniejszej opłacalności stosowania nawozów m.in. na skutek niskich cen większości podstawowych produktów rolnych - informuje prof. Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Należy zauważyć, że jak podkreślają eksperci z Instytutu, w listopadzie ubiegłego roku popyt był znikomy, co skutkowało spadkiem cen. - Średnie ceny zostały wówczas obniżone o 0,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najbardziej potaniał superfosfat prosty (o 2,2 proc.) oraz polifoska (o 0,9 proc.). W porównaniu z listopadem 2013 r. ceny nawozów mineralnych były średnio o 7,8 proc. niższe - czytamy w raporcie IERiGŻ.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM