Rynek nawozów mineralnych w kwietniu 2017 r.

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 22 maja 2017 11:58

Rynek nawozów mineralnych w kwietniu 2017 r. fot. shutterstock.com

Prezentujemy zestawienie przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przez Beatę Filipiak z Zespołu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zaopatrzenie w nawozy:

 · W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono, jako wystarczający.

· w województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat wzbogacony 40 proc., sól potasową, polifoski 6:20:30 oraz 4:12:32 oceniono jako dobry, siarczan potasu, Wap Mag, polifoskę 8:24:24 i amofoskę jako średni, superfosfat pojedynczy granulowany, wapno tlenkowe i wapno magnezowo tlenkowe CaO min. 50 proc., jako słaby.

· w województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy był wystarczający.

· w województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy był wystarczający.

· w województwie łódzkim, jako bardzo dobre określono zaopatrzenie w saletrę amonową, i w saletrzak w 97 proc. punktów sprzedaży. Dobre jest zaopatrzenie w mocznik – 94 proc. punktów, sól potasową w 87 proc. punktów oraz polifoskę 6: 20: 30 w 90 proc. punktów. Średnie - polifoska 8:24:24 na poziomie 65 proc. punktów sprzedaży. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono w superfosfat wzbogacony 40 proc. - w 45 proc. punktów, i w nawozy wapniowo magnezowe 55 proc., Jako słabe określono zaopatrzenie w siarczan potasu i superfosfat pojedynczy granulowany w 32 proc. punktów i polifoskę 4:12:32 w 16 proc. punktów. Jako bardzo słabe - wapniowe i amofoska – są dostępne w 16-19 proc. punktów sprzedaży

· w województwie małopolskim, jako dobre określono zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 8: 24: 24, polifoskę 6:20:30. Jako wystarczające określono zaopatrzenie w nawozy fosforowe. Słabe jest zaopatrzenie w amofoskę, a bardzo słabe
w siarczan potasu. Brakuje polifoski 4:12:32, ale dostępne są inne nawozy wieloskładnikowe – np. unifoska, polifoska M.

· w województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono, jako dobry, jedynie zaopatrzenie w mocznik było na poziomie 83 proc. Słabe jest zaopatrzenie w nawozy fosforowe - w 50 proc. punktów brak superfosfatu pojedynczego granulowanego, natomiast superfosfat wzbogacony występował w 83 proc. punktów sprzedaży. W kwietniu brakowało popytu na sól potasową, a w 17 proc. punktów nie było siarczanu potasu. Stan zaopatrzenia w nawozy wapniowe określono, jako dobry, ale brakowało zainteresowania nawozami z tej grupy. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych – stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb ale wysokie ceny nawozów powodowały ograniczone zainteresowanie kupnem.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM