Rusza budowa nowej instalacji granulacji nawozów Grupy Azoty w Tarnowie

Autor: PAP 02 lipca 2015 09:40

Przewidywana data ukończenia inwestycji to koniec 2016 r. Nowa instalacja pozwoli na optymalizację asortymentu nawozów, podwyższenie wartości produkowanego siarczanu amonu, dwukrotnie zwiększy zdolności produkcyjne Saletrosanu i innych nawozów granulowanych mechanicznie. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu bankowego. Wartość inwestycji wynosi 140 mln zł.

Uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod nową Instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów II Grupy Azoty w Tarnowie odbyła się w środę z udziałem ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego.

Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów II to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Grupy Azoty S.A., w ramach której zaplanowano 68 zadań inwestycyjnych. To już trzeci duży program inwestycyjny w prawie dziewięćdziesięcioletniej historii spółki w tarnowskich Mościcach.

W ciągu najbliższych 5 lat w samym Tarnowie Grupa Azoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł.

"Miliard złotych, który jest w Tarnowie inwestowany, to duża skala" - ocenił w środę minister Andrzej Czerwiński. Jak dodał, kwota ta "pokazuje wartość pracy zarządu skonsolidowanej Grupy Azoty i potwierdza dobrze obrany kierunek rozwoju".

"Cieszę się, że grupa chce się rozwijać nie tylko przez produkcję, ale także innowacje, badania i rozwój nowych technologii, które mogą zmieniać nie tylko samą spółkę i jej produkty, ale wspierać rozwój szeroko pojmowanej gospodarki" - powiedział minister. "Warto było konsolidować polską chemię" - dodał.

Prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Paweł Jarczewski zapewnił natomiast, że "każda ze spółek Grupy Azoty będzie się rozwijać równomiernie, każda z nich jest równie ważna w strategii grupy".

"Nasz program inwestycji o łącznej wartości ponad 7 mld zł, który już realizujemy, jest rozłożony równomiernie i wzmacnia zarówno grupę, jak i poszczególne spółki. Co ważne, znaczącym komponentem tego programu są badania i rozwój, oraz projekty innowacyjne" - podkreślił Jarczewski.

Szef resortu skarbu wyraził ponadto podczas uroczystości zadowolenie, że "Azoty chcą się włączyć w Program Śląsk 2.0, który ogłosiła wczoraj premier Ewa Kopacz".

Jak relacjonował, premier uznała, iż możemy obiecać górnikom, "że można pracować inaczej". "A dlaczego mogliśmy takie zobowiązanie wobec górników podjąć? Bo jednym z filarów przekształcenia Śląska jest też Grupa Azoty" - dodał Czerwiński. "I jeśli prezes (Grupy Azoty-PAP) mówi, że może zainwestować w węgiel jako surowiec do produkcji czegoś innego niż do produkcji ciepła dla energetyki, to ja mu wierzę" - powiedział minister. "Jestem pewien, że inwestujemy w przyszłość Polski" - dodał.

We wtorek rząd przyjął program dla Śląska, który ma stanowić impuls rozwojowy dla tego regionu. Jednym z jego elementów jest realizacja projektu napowierzchniowego zgazowania węgla. Skarb Państwa chce, by zrealizowany on został przez Grupę Azoty w Kędzierzynie-Koźlu.

"To projekt na wiele lat" - podkreślił Czerwiński. "Za to dajemy wam konkretne wsparcie: obniżenie podatku akcyzowego dla przemysłu energochłonnego. To nie preferencyjne warunki, ale zrównanie w grze gospodarczej podmiotów z otwartego rynku europejskiego, na którym Azoty skutecznie konkurują" - zaznaczył szef resortu SP.

Grupa Azoty S.A. to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Realizowany projekt budowy drugiej instalacji granulacji mechanicznej nawozów jest kontynuacją obrony pozycji konkurencyjności firmy na rynku saletrzaku rozpoczętej w latach 2006-2009 przez budowę pierwszej takiej instalacji. Budowa drugiej instalacji rozpoczęła się w drugim kwartale 2014 r. Projekt stworzy również możliwości odchodzenia od produkcji na instalacji pochodzącej z lat 60. XX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM