Rubinowiec agrestowiec – szkodnik porzeczek i agrestu

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 listopada 2015 11:19

Rubinowiec agrestowiec – szkodnik porzeczek i agrestu Rubinowiec agrestowiec na plantacjach agrestu występuje sporadycznie

Rubinowiec agrestowiec (Bryobia ribis) jest roztoczem z rodziny przędziorkowatych. Szkodnik ten zasiedla krzewy agrestu i porzeczek. Na plantacjach występuje sporadycznie - z reguły nie wyrządza dużych strat w plonie.

Samice tego szkodnika posiadają owalne ciało, nieco spłaszczone – barwy ciemnopomarańczowej. Dorastają do około 0,7 mm wielkości. Samiec jest nieco mniejszy. Natomiast larwy są jasnopomarańczowe z 3 parami nóg - wylęgają się wczesną wiosną (marzec-kwiecień).

Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści – wysysając soki z komórek roślinnych. Na zasiedlanych blaszkach liściowych (w miejscach infekcji) widoczne są jaśniejsze przebarwienia, podobnie jak w przypadku żerowania przędziorka chmielowca. Jednakże rubinowiec nie tworzy przędzy.

W sezonie wegetacyjnym występuje jedno pokolenie szkodnika. W przypadku masowego pojawu rubinowca na plantacjach agrestu. bądź porzeczek ochronę można przeprowadzać przed kwitnieniem. W Szwajcarii i Holandii zagrożenie tym szkodnikiem jest znacznie większe, niż w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM