Roztocz truskawkowiec - zagrożenie dla truskawek

Autor: www.sadyogrody.pl 26 kwietnia 2017 16:02

Roztocz truskawkowiec - zagrożenie dla truskawek Ważna kontrola roślin na obecność roztocza truskawkowca/ fot Agrii Polska

Na plantacjach truskawek stwierdzono występowanie roztocza truskawkowca. Szkodnik stanowił duże zagrożenie dla roślin w ubiegłym sezonie - w uprawach polowych, jak i pod osłonami.


Roztocz truskawkowiec żeruje na najmłodszych, rozwijających się liściach truskawki. Jego obecność na roślinach w konsekwencji prowadzi do redukcji plonowania i uzyskania owoców gorszej jakości. Przeprowadzając lustracje pod kątem obecności tego szkodnika warto pamiętać, aby z 'podejrzanych' roślin pobrać zwinięte (najmłodsze) liście, które następnie należy dokładnie przejrzeć pod binokularem lup lupą.

Na plantacji truskawek do zwalczania roztocza truskawkowca należy przystąpić po stwierdzeniu zagrożenia i zaobserwowaniu zdeformowanych młodych liści. Przed kwitnieniem dozwolone są preparaty zawierające fenpiroksymat. Podczas wykonywanego zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej technice opryskiwania - cieczą należy pokryć najmłodsze liście, na których stwierdzana jest obecność roztocza.

Roztocz truskawkowiec może być przenoszony na nowe plantacje produkcyjne truskawek z sadzonkami, a także przez owady i wiatr. Dlatego też wskazane jest zakładanie upraw ze zdrowego materiału rozmnożeniowego, wolnego od szkodnika i pochodzącego z kwalifikowanych mateczników. Okres uprawy należy skracać do 2-3 sezonów zbioru, gdyż   szkodnik ten stanowi większe zagrożenie dla starszych plantacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM