Roztocz truskawkowiec - ochrona plantacji po zbiorze owoców

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 30 czerwca 2016 10:24

Roztocz truskawkowiec - ochrona plantacji po zbiorze owoców Lustracje na obecność roztocza truskawkowca należy przeprowadzać po zakończeniu owocowania/ fot. pixabay.com

Po zbiorze owoców zalecane jest przeprowadzenie lustracji na obecność roztocza truskawkowca. W pierwszym roku prowadzenia plantacji szkodnik ten występuje w mniejszym nasileniu, lecz już w następnych sezonach stanowi większe zagrożenie.

Obecność roztocza truskawkowca na plantacjach polowych truskawki powoduje deformacje i karłowacenie roślin, a przy dużej liczebności nawet ich więdnięcie czy zamieranie. Szkodliwość roztocza związana jest z wysysaniem soku roślinnego z komórek blaszek liściowych, bądź innych organów rośliny.

Lustracje na obecność tego szkodnika należy przeprowadzać w momencie po zakończeniu owocowania (co dwa tygodnie) i kontynuować aż do sierpnia. Dla upraw truskawki jako próg zagrożenia przyjęto wystąpienie 6 osobników na jeden listek liścia złożonego rośliny.

W pierwszym roku prowadzenia plantacji roztocz truskawkowiec występuje w mniejszym nasileniu, lecz już w następnych sezonach stanowi większe zagrożenie. Dlatego uprawy zakładane są maksymalnie na 2-3 lata owocowania ze zdrowych, pochodzących z pewnego źródła sadzonek.

Po zbiorze owoców do zwalczania roztocza dostępne są środki Amarant 05 SC lub Ortus 05 SC, który zaleca się stosować łącznie z adiuwantem Slippa (preparaty zawierają fenpiroksymat; 1-1,25 l/ha+0,2 l/ha). Obecnie można stosować również środki – Sanmite 20 WP (pirydaben, 2,25 kg/ha) oraz Vertigo 018 EC (abamektyna; 0,75 l/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM