Rozszerzona rejestracja insektycydu w warzywach

Autor: www.sadyogrody.pl 16 maja 2017 15:03

Rozszerzona rejestracja insektycydu w warzywach fot. shutterstock.com

Na początku maja firma Arysta LifeScience uzyskała rozszerzenie rejestracji insektycydu Cyperkill Max 500 EC. W nowej etykiecie rejestracyjnej rozszerzono zakres stosowania środka o zastosowania małoobszarowe w uprawach warzywnych.

Cyperkill Max 500 EC jako substancję czynną zawiera cypermetrynę (związek z grupy pyretroidów). Insektycyd przeznaczony jest do zwalczania szkodników w uprawach roślin rolniczych, warzywnych i ozdobnych. Na roślinie działa powierzchniowo.

Nowy zakres rejestracyjny obejmuje zwalczanie mszyc i zmienników w uprawach bobu, fasoli szparagowej, fasoli zwyczajnej uprawianej na świeże nasiona, grochu siewnego uprawianego na świeże nasiona. Zabieg opryskiwania należy wykonać zgodnie z sygnalizacją, po wystąpieniu szkodników, od fazy 9 liści do fazy, gdy widoczne są pierwsze, ale nadal zamknięte pąki kwiatowe (BBCH 19-55).

Na plantacjach warzyw kapustnych – kapusta brukselska, kapusta czerwona, kapusta włoska insektycyd przeznaczony jest do zwalczania bielinka kapustnika, bielinka rzepnika, błyszczki jarzynówki, mszyc, pchełek, piętnówki kapustnicy, tantnisia krzyżowiaczka, wciornastków. Zgodnie z zaleceniami, oprysk należy przeprowadzić na podstawie sygnalizacji – po wystąpieniu szkodników, od fazy całkowicie rozwiniętych liścieni do momentu, gdy główka osiąga 60 proc. typowej wielkości (kapusta czerwona, kapusta włoska)/ 60 proc. rozgałęzień mocno zamkniętych (brukselka).

W uprawach brokuła i kalafiora zabieg wykonać zgodnie z sygnalizacją (po wystąpieniu wyżej wymienionych szkodników warzyw kapustnych), od fazy całkowicie rozwiniętych liścieni do momentu, gdy główka osiąga 60 proc. typowej wielkości (BBCH 10-46).

Z kolei w ochronie upraw sałaty przed mszycami i zmiennikami oprysk zalecany jest w terminie od fazy dwóch liści właściwych do fazy, gdy liście uzyskają 60 proc. masy typowej dla odmiany (BBCH 12-46). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,06 l/ha.

Do zwalczania wciornastków w uprawach cebuli, czosnku i szalotki zabieg chemiczny należy wykonać po pojawieniu się pierwszych szkodników, od fazy wyraźnie widocznego pierwszego liścia do fazy, gdy cebula osiąga 50 proc. typowej średnicy (BBCH 11-45).

Dla powyższych roślin maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,05 l/ha (sałata - 0,06 l/ha). W sezonie wegetacyjnym można wykonać 2 zabiegi opryskiwania, w odstępie co najmniej 10 dni.

Okres karencji w przypadku warzyw – fasola zwyczajna uprawiana na suche nasiona, groch siewny uprawiany na suche nasiona, soczewica jadalna wynosi 14 dni. Natomiast dla kapusty głowiastej, brukselskiej, czerwonej, włoskiej, sałaty, brokuła, kalafiora, cebuli, czosnku, szalotki, fasoli zwyczajnej uprawianej na świeże nasiona, fasoli szparagowej, grochu siewnego cukrowego (na strąki i świeże nasiona), bobu – 7 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM