Rozszerzona rejestracja herbicydu od Arysta

Autor: www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2017 08:01

Rozszerzona rejestracja herbicydu od Arysta fot. shutterstock.com

Rejestracja herbicydu firmy Arysta LifeScience – Select Super 120 EC została rozszerzona o nowe uprawy warzywne i gatunki sadownicze w zastosowaniach małoobszarowych.

Dotychczas Select Super 120 EC przeznaczony był do zwalczania zachwaszczenia (perzu właściwego, samosiewów zbóż, chwastnicy jednostronnej, owsa głuchego, i innych chwastów jednoliściennych po wschodach) w uprawie marchwi, cebuli z siewu i kapusty głowiastej uprawianej z rozsady, truskawki, oraz w ziołach i uprawach rolniczych. Od sezonu 2017 preparat (substancja czynna kletodym), można stosować w kolejnych uprawach małoobszarowych. 

W przypadku warzyw – bób, fasola szparagowa, fasola zwyczajna uprawiana na świeże nasiona, groch siewny cukrowy uprawiany na strąki, groch siewny uprawiany na zielone nasiona, środek ten można stosować od fazy rozwiniętego drugiego liścia właściwego do fazy, gdy 10 proc. strąków osiągnie typową długość (BBCH 12-71). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,8 l/ha. Środek należy stosować, gdy chwasty roczne znajdują się w fazie 2-5 liści właściwych.

Zakres stosowania preparatu został rozbudowany także o uprawy pomidora i oberżyny. Według zaleceń rejestracyjnych zabieg opryskiwania należy wykonać od fazy dwóch liści właściwych do fazy, gdy dziewiąty owoc uzyskał typową wielkość (BBCH 12-79), w odpowiedniej fazie rozwojowej chwastów jednoliściennych.

W burakach ćwikłowych środek ten należy aplikować w okresie wytworzenia przez rośliny pierwszej pary liści do momentu, gdy rośliny zakryły nie więcej niż 50 proc. międzyrzędzi (BBCH 12-35). Natomiast w przypadku kapusty brukselskiej, włoskiej i czerwonej – gdy rośliny są w fazie od czterech do dziewięciu liści właściwych (BBCH 14-19), w odpowiedniej fazie rozwojowej chwastów jednoliściennych.

Nowe zastosowanie herbicydu dotyczy również upraw warzyw, tj. seler korzeniowy, chrzan pospolity, pietruszka korzeniowa, pasternak, rzodkiewka, salsefia, brukiew, skorzonera, rzepa. Zgodnie z zaleceniami środek należy stosować w fazie od dwóch do dziewięciu liści właściwych (BBCH 12-19), zaś w czosnku i szalotce – od fazy jednego, dwóch liści właściwych do fazy ośmiu liści właściwych (BBCH 11-18).

W przypadku wyżej wymienionych upraw maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania przy zwalczaniu chwastów rocznych wynosi 0,8 l/ha. Środek należy stosować, gdy chwasty znajdują się w fazie 2-5 liści właściwych. Natomiast do zwalczania perzu właściwego dawka wynosi 2 l/ha (stosować na chwasty w fazie 4-6 liści właściwych). W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 1 zabieg opryskiwania.

Rejestrację herbicydu rozszerzono również o uprawy małoobszarowe warzyw, tj. szczypiorek, liście kopru ogrodowego, nać pietruszki, liście selera korzeniowego, liście kopru włoskiego. Środek należy aplikować w fazie od dwóch do sześciu liści właściwych (BBCH 12-16). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,8 l/ha (chwasty w fazie 2-5 liści właściwych), zaś dla perzu właściwego 1,5 l/ha (chwasty w fazie 4-6 liści właściwych).

W uprawie gatunków sadowniczych, takich jak malina, jeżyna, aronia, borówka wysoka, porzeczka czarna (czerwona i biała), agrest, żurawina preparat należy stosować przed kwitnieniem (BBCH 12-59) lub po zbiorze owoców (BBCH 91-93). Zabieg można przeprowadzić na chwasty roczne w fazie 2-5 liści właściwych (dawka 0,8 l/ha), a do zwalczania perzu – gdy chwasty znajdują się w fazie 4-6 liści właściwych (2 l/ha). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM