Rośnie zainteresowanie importem drzewek owocowych

Autor: www.sadyogrody.pl 04 marca 2015 14:23

Rośnie zainteresowanie importem drzewek owocowych www.shutterstock.com

- Na polskim rynku sadowniczym coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka owocowe sprowadzane z zagranicy - mówi Magdalena Zatorska, właścicielka firmy Dwa Jabłka.

Drzewka owocowe sprowadzane są do Polski wyłącznie w okresie wiosennym. Jest to najbardziej optymalny termin, ze względu na dłuższą wegetację roślin we Włoszech. - Drzewka wykopywane są ze szkółki w grudniu, sortowane według norm jakościowych, a następnie przechowywane do wiosny w specjalistycznych chłodniach. Wiosna jest najkorzystniejszym terminem importu, gdyż klient nie martwi się o odpowiednie przechowywanie drzewek, tylko od razu wysadza je w sadzie.

Dotychczas największym zainteresowaniem polskich sadowników cieszą się jabłonie. Wśród najpopularniejszych odmian dominuje ’Red Jonaprince’, ‘Gala’ i jej sporty, ‘Golden Delicious’ oraz ‘Red Delicious’. Klienci zainteresowani są również zakupem drzewek owocowych m.in. czereśni oraz grusz. Ponadto w ofertach sprzedaży dostępne są podkładki.

Według Magdaleny Zatorskiej, dobrze sprzedają się zarówno jednoroczne okulanty, jak i drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką typu knip-boom. W ofercie są również dostępne drzewka 18 miesięczne. Polscy sadownicy częściej decydują się na zakup drzewek typu knip-boom. Warto zaznaczyć, ze jednoroczne okulanty, ze względu na dłuższy okres wegetacji nie odbiegają znacząco wielkością i ilością rozgałęzień od drzewek dwuletnich (typu knip-boom).

Różnice są natomiast widoczne w cenie. W zależności od gatunku i odmiany, jakości oraz rodzaju drzewek (knip-boom/jednoroczne) ceny zawierają się w przedziale od 2,5 do nawet 5,50 euro. 

Do sprowadzanych drzewek z zagranicy dołączone są paszporty roślin, które jednocześnie znajdują się na dokumentach przewozowych. Obok numeru paszportu szkółkarz zamieszcza wszelkie informacje dotyczące odmiany, podkładki i jej certyfikatu jakości. Dodatkowo firma jako finalny sprzedawca wystawia tzw. dokument dostawcy wymagany przez PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM