Rośnie zainteresowanie importem drzewek owocowych

Autor: www.sadyogrody.pl 04 marca 2015 14:23

Rośnie zainteresowanie importem drzewek owocowych www.shutterstock.com

- Na polskim rynku sadowniczym coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka owocowe sprowadzane z zagranicy - mówi Magdalena Zatorska, właścicielka firmy Dwa Jabłka.

Drzewka owocowe sprowadzane są do Polski wyłącznie w okresie wiosennym. Jest to najbardziej optymalny termin, ze względu na dłuższą wegetację roślin we Włoszech. - Drzewka wykopywane są ze szkółki w grudniu, sortowane według norm jakościowych, a następnie przechowywane do wiosny w specjalistycznych chłodniach. Wiosna jest najkorzystniejszym terminem importu, gdyż klient nie martwi się o odpowiednie przechowywanie drzewek, tylko od razu wysadza je w sadzie.

Dotychczas największym zainteresowaniem polskich sadowników cieszą się jabłonie. Wśród najpopularniejszych odmian dominuje ’Red Jonaprince’, ‘Gala’ i jej sporty, ‘Golden Delicious’ oraz ‘Red Delicious’. Klienci zainteresowani są również zakupem drzewek owocowych m.in. czereśni oraz grusz. Ponadto w ofertach sprzedaży dostępne są podkładki.

Według Magdaleny Zatorskiej, dobrze sprzedają się zarówno jednoroczne okulanty, jak i drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką typu knip-boom. W ofercie są również dostępne drzewka 18 miesięczne. Polscy sadownicy częściej decydują się na zakup drzewek typu knip-boom. Warto zaznaczyć, ze jednoroczne okulanty, ze względu na dłuższy okres wegetacji nie odbiegają znacząco wielkością i ilością rozgałęzień od drzewek dwuletnich (typu knip-boom).

Różnice są natomiast widoczne w cenie. W zależności od gatunku i odmiany, jakości oraz rodzaju drzewek (knip-boom/jednoroczne) ceny zawierają się w przedziale od 2,5 do nawet 5,50 euro. 

Do sprowadzanych drzewek z zagranicy dołączone są paszporty roślin, które jednocześnie znajdują się na dokumentach przewozowych. Obok numeru paszportu szkółkarz zamieszcza wszelkie informacje dotyczące odmiany, podkładki i jej certyfikatu jakości. Dodatkowo firma jako finalny sprzedawca wystawia tzw. dokument dostawcy wymagany przez PIORiN.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI