Rośnie popyt na biopestycydy, które są przyjazne dla środowiska

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 16 lipca 2015 12:20

IBMA, Copa i Cogeca, podczas spotkania w Parlamencie Europejskim, którego gospodarzami byli posłowie do PE Giovanni La Via i Pavel Poc, położyły nacisk na korzyści wynikające ze stosowania biopestycydów do ochrony upraw równocześnie ostrzegając, że system regulacyjny dot. zatwierdzania produktów jest zbyt czasochłonny, co stanowi zagrożenie dla niektórych kluczowych dostaw żywności.

Przewodniczący International Biocontrol Manufacturers Association (IBMA), Willem Ravensberg, powiedział: - Popyt na biopestycydy naprawdę wzrasta, gdyż są one bardziej przyjazne dla środowiska, wiążą się z niższym ryzykiem i są bardziej zrównoważone niż inne środki ochrony roślin. Każde przedsiębiorstwo w sektorze ochrony roślin zajmuje się biopestycydami. Poważną przeszkodą na drodze do rozwoju przemysłu jest jednak nadmiernie biurokratyczny system regulacyjny w UE oraz czasochłonny proces zatwierdzania. Co więcej, czas oczekiwania na rejestrację wynosi niemal dwa lata od momentu zgłoszenia produktu. Należy opracować szybki system bezpośredni połączony z systemem wstępnego zatwierdzania, abyśmy mogli szybciej wprowadzać produkty na rynek.

Dr Luc Peeters, przewodniczący grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca ostrzegał: - Bez  środków ochrony roślin stracimy 30-40 proc. żywności. Ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na żywność ma wzrosnąć o 60 proc. do 2050 r. rolnicy potrzebują skutecznego i zrównoważonego zestawu narzędzi, zawierającego pestycydy niskiego ryzyka, by skutecznie kontrolować szkodniki i choroby. Muszą one być w stanie zwalczyć zarówno aktualnie występujące szkodniki i choroby jak i te nowe, które dopiero mogą się pojawić.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM