Rolnicy wstrzymują się z zakupami nowych ciągników

$data.author.description Autor: Farmer.pl 10 lutego 2015 11:28

Słaby początek roku na rynku traktorów. W styczniu zarejestrowano 640 sztuk, czyli o ponad 47 proc. mniej niż w grudniu i 16 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Tak słabego stycznia nie było od dawna - informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Z całą pewnością, pierwszy miesiąc nowego roku, nie był pomyślny dla producentów ciągników rolniczych. Ostatnio tak słaby wynik odnotowano w roku 2006, kiedy na drogi wyjechały 632 traktory. Tymczasem rośnie rynek maszyn używanych, w tym importowanych. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 zarejestrowano o ponad 5 proc. tego typu ciągników więcej.

- Rolnicy wstrzymują się z zakupami nowych ciągników i wyczekują zaległych wypłat w ramach PROW. W tej sytuacji nieźle ma się rynek maszyn używanych, gdzie królują 15-25 letnie ciągniki z importu. Nie jest to dobra oznaka dla producentów, ponieważ pokazuje, że maszyny są potrzebne, ale coraz więcej rolników szuka tańszych rozwiązań. Rynek na ciągniki importowane był dwukrotnie większy od rynku nowych ciągników - mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

Czeski Zetor wciąż nie zwalnia tempa i kolejny miesiąc z rzędu przewodzi temu zestawieniu. W styczniu zarejestrowano 127 nowych ciągników tego producenta, czyli dokładnie tyle samo co przed rokiem.

Drugi był New Holland z wynikiem 99 rejestracji. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 na drogi wyjechało o 8 proc. niebiesko-białych ciągników mniej.

Podium zamyka John Deere, który w styczniu wypuścił na rynek 86 sztuk, czyli o blisko 12 proc. więcej niż przed rokiem.W styczniowym zestawieniu modeli prym wiedzie Zetor Major 80, na zakup którego zdecydowało się 28 nabywców, a więc o 22 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2014.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM