Rola naturalnego magnezu i siarki w nawożeniu upraw

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 20 grudnia 2016 09:13

Rola naturalnego magnezu i siarki w nawożeniu upraw Z wydobywanych surowych soli w kopalni Neuhof-Ellers wydzielany jest chlorek potasu, siarczan magnezu (kizeryt) i sól potasowa; Fot. Katarzyna Szulc

Efektywne odżywianie mineralne roślin i związane z tym zarządzanie dotyczy wszystkich składników niezbędnych roślinie do jej prawidłowego wzrostu i rozwoju. Przykładowo niedobór siarki ogranicza pobieranie azotu i jego obieg w roślinie. Przy niedoborach magnezu, należy liczyć się z ok. 10 proc. stratami w plonie, a w skrajnym niedożywieniu mogą sięgać 60 proc. - czytamy w Farmerze.

– Pojęcie zarządzania bilansem składników pokarmowych jest obecnie bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie poprzez obawy związane z przyszłym kształtem regulacji prawnych oraz ekologicznego podejścia względem nawozów azotowych i fosforowych. W celu najlepszego wykorzystania składników pokarmowych, wszystkie składniki mineralne powinny być dostępne dla rośliny w ilości pokrywającej pełne zaopatrzenie do wydania plonu, zgodnie z potrzebami rośliny uprawnej – mówił prof. dr Andreas Gransee, dyr. IPAN Instytutu Badawczego przy Uniwersytecie w Getyndze na grudniowym spotkaniu z dziennikarzami na terenie Instytutu.

W swoim wystąpieniu profesor wskazywał na rolę magnezu i siarki w nawożeniu upraw. Podkreślał, że należy położyć szczególny nacisk na magnez oaz siarkę, które często stosowane są w ilościach niepokrywających zapotrzebowanie na te składniki.

– Magnez pełni kluczową rolę w procesie fotosyntezy, rozwoju korzeni, kształtowaniu plonu i zwiększaniu odporności na suszę. Magnez jest podatny na wymywanie i dlatego celem uzupełnienia, zaleca się wielu przypadkach jego stosowanie. Z kolei siarka jest kluczowym elementem aktywacji wielu enzymów biorących udział w metabolizmie rośliny, jest szczególnie ważna w syntezie białka i zwiększa efektywność pobrania azotu – mówił profesor.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM