Rodzaje sadzonek truskawki - jak obniżyć koszt założenia uprawy?

Autor: www.sadyogrody.pl 21 lutego 2017 11:13

Rodzaje sadzonek truskawki - jak obniżyć koszt założenia uprawy? fot. shutterstock.com

- Rodzaj i jakość sadzonek, w tym także termin ich sadzenia decyduje o wczesności i wielkości plonu, a w efekcie końcowym o opłacalności produkcji. Idealna sadzonka truskawki powinna być odpowiedniej zdrowotności i jakości, za przystępną cenę – mówiła dr Dorota Łabanowska-Bury z wydawnictwa Plantpress, podczas tegorocznej Konferencji Truskawkowej zorganizowanej w Jasieńcu.

Sadzonki przeznaczane na plantacje produkcyjne muszą pochodzić z dobrze utrzymanego, chronionego i nawadnianego matecznika – ze szkółki prowadzonej na naprawdę wysokim poziomie. Materiał nasadzeniowy powinien być wolny od chorób i szkodników, a także czysty pod względem odmianowym. Takie sadzonki umożliwiają uzyskanie wysokich plonów. Szkółkarze coraz częściej „otwierają się” na producentów i umożliwiają im zapoznanie się z technologią produkcji sadzonek w matecznikach.

Jak mówiła dr Dorota Łabanowska-Bury, coraz mniejsze grono plantatorów decyduje się na założenie plantacji ze świeżych sadzonek. - Sadzonki świeże pozyskiwane są w szkółce w sierpniu lub z początkiem września i praktycznie w tym samym okresie przeznaczane są do założenia plantacji. Koszt zakupu takich sadzonek jest niski, ale pełne plonowanie plantacji rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od założenia nasadzeń – dodała.

Obecnie plantacje truskawek bardzo często zakładane są z sadzonek frigo – nie tylko odmian powtarzających owocowanie, ale także odmian tradycyjnych. Sadzonki tego typu pozyskuje się w szkółce późną jesienią. W tym okresie rośliny są w fazie głębokiego spoczynku i cechują się maksymalną ilością cukrów zapasowych (skrobi). Do momentu sadzenia sadzonki frigo przechowuje się w chłodni, zwykle w temperaturze od -1,5 do 2,0 st. C.

Dlaczego sadzonki frigo są tak popularne? - Przede wszystkim umożliwiają założenie plantacji praktycznie w dowolnym terminie. Rośliny posadzone z sadzonek frigo kwitną po około miesiącu od posadzenia, a po upływie następnego miesiąca owocują. Umożliwia to dość dokładne zaplanowanie terminu zbioru owoców – mówiła prelegentka.

Dodała, że rozłogi mogą być pozyskiwane z mateczników prowadzonych z polu lub z roślin matecznych uprawianych na rynnach (bez kontaktu z glebą). Przeważnie służą do produkcji sadzonek tzw. doniczkowanych lub do zakładania mateczników, by uzyskać sadzonki frigo lub zielone.

Dobrze ukorzenionym materiałem nasadzeniowym o dużym potencjale plonotwórczym są sadzonki doniczkowane. Plantacje z takich sadzonek można zakładać praktycznie przez cały rok (zbiór owoców po 8 tygodniach od posadzenia na miejsce stałe). Wielu plantatorów przekonało się do sadzonek doniczkowanych, pomimo wyższych cen.

Drogim materiałem nasadzeniowym są sadzonki zagonowe (waiting bed). - Produkowane na specjalnie przygotowanych zagonach – starannie uprawionych i nawiezionych. Do tego celu można wykorzystać sadzonki świeże, które sadzi się w pierwszym tygodniu sierpnia lub frigo klasy B, wysadzane w czerwcu. Rośliny sadzi się na zagonie w dość dużym zagęszczeniu (najczęściej rozstaw 25 cm x 25 cm lub 35 cm x 35 cm). W Polsce produkcję tego typu sadzonek z sadzonek świeżych (pobranych z matecznika latem) utrudnia krótki okres wegetacji. Znacznie lepsze efekty daje wykorzystanie sadzonek frigo, można bowiem w ten sposób zagospodarować najsłabsze rośliny i uzyskać z nich silne sadzonki zagonowe – mówiła.

Sadzonki truskawki otrzymuje się również przy wykorzystaniu kultur tkankowych, czyli metodą in vitro (wolne od chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybowych). Rośliny produkowane są w kontrolowanych i sterylnych warunkach. Obecnie sadzonki z in vitro przeznacza się do zakładania plantacji matecznych. Takie mateczniki wytwarzają znacznie więcej rozłogów i roślin potomnych w porównaniu z tradycyjnymi. Metoda in vitro może być wykorzystana do rozmnażania odmian truskawek powtarzających owocowanie, które cechuje niska wydajność szkółkarska.

Plantatorzy ograniczają koszty założenia plantacji pozyskując sadzonki z własnych upraw owocujących. Ale jakość takiego materiału nasadzeniowego zwykle jest bardzo słaba. Takie sadzonki porażone są przez choroby grzybowe, a nawet wirusowe. Częstym problemem jest  również roztocz truskawkowiec, którego później bardzo trudno zwalczyć. Nakłady na prowadzenie takiej plantacji są wyższe, przy jednocześnie niższym plonie i słabszej jakości owoców.

Jak obniżyć koszt założenia plantacji truskawek? Uprawę można założyć z sadzonek elita. Przez rok chronić jak matecznik – profilaktycznie zwalczać choroby i szkodniki, nawadniać. Tym sposobem wcześniej uzyskuje się sadzonki truskawki na własny użytek (które bezpośrednio wysadza się na plantacje).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM